| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy.

Wypowiedzenie zmieniające

W przypadku gdy pracownik nie wyraża zgody na zawarcie porozumienia, pracodawca może obniżyć mu wynagrodzenie, wręczając na piśmie tzw. wypowiedzenie zmieniające, które jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez pracodawcę. Procedura dokonywania wypowiedzenia zmieniającego określona została w art. 42 k.p. W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca powinien zaproponować pracownikowi nowe warunki płacy i uzasadnić wypowiedzenie, jeśli dotyczy ono umowy zawartej na czas nieokreślony. Poucza także pracownika o możliwości nieprzyjęcia zaproponowanych warunków do upływu połowy okresu wypowiedzenia, co będzie skutkować rozwiązaniem umowy z upływem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające >>

Przepisy o długości okresu wypowiedzenia stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest więc uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przez wypowiedzenie zmieniające pracodawca może również obniżyć wynagrodzenie osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy zawartej na zastępstwo oraz umowy zawartej na czas określony. W tym ostatnim przypadku wypowiedzenie może dotyczyć tylko umowy zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli strony w umowie przewidziały dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Termin, od którego zacznie obowiązywać obniżone wynagrodzenie, zależy od terminów wypowiedzenia obowiązujących pracownika.

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Obniżenie wynagrodzenia może wiązać się z obniżeniem wymiaru czasu pracy. Pracodawca, który szuka oszczędności albo ogranicza zakres swojej działalności, może zaproponować pracownikowi, że obniża jego wymiar czasu pracy wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia. Pracodawca może tego dokonać uzyskując zgodę pracownika i zawierając porozumienie zmieniające albo wręczając mu wypowiedzenie zmieniające.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK