| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Pomoc dla pracodawców poszkodowanych przez powódź

Pomoc dla pracodawców poszkodowanych przez powódź

Środki z zfśs i zfron mogą być wykorzystane na cele związane z pomocą poszkodowanym z terenów dotkniętych tegorocznymi powodziami. Pracodawcy, którzy mimo powodzi utrzymają zatrudnienie, mogą liczyć na zwrot kosztów płac z Funduszu Pracy.

Co do zasady środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinny być wydatkowane na cele, które wynikają z ustaw określających ich status. W drodze wyjątku w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (zwanej dalej ustawą) przyjęto, że kwoty te mogą być zagospodarowane także na rzecz pracowników poszkodowanych przez powódź.

Środki z zfśs

Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na cele związane z pomocą dla poszkodowanych zatrudnionych u pracodawcy, który utworzył fundusz, a także dla poszkodowanych zatrudnionych u innego pracodawcy (art. 10 ustawy).

Jakkolwiek ustawodawca nie precyzuje, w jakiej formie i na jakich warunkach powinno być przyznawane wsparcie, to w tym zakresie należy sięgnąć do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przewiduje się w niej, że pracodawca zobowiązany jest prowadzić działalność socjalną polegającą m.in. na udzielaniu pracownikom pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Dla dotkniętych przez powódź powinny być zatem dostępne różnego rodzaju usługi i świadczenia z funduszu. Jednak ich przyznawanie w dalszym ciągu pozostanie uzależnione od sytuacji życiowej i materialnej poszkodowanych.

Czy zapomogi dla pracowników poszkodowanych w powodzi są zwolnione ze składek i podatku >>

Przykład

Pracownik X wystąpił o pożyczkę z zfśs na likwidację szkód wywołanych przez powódź. Pracodawca odmówił udzielenia pożyczki. Pracownik mieszkał bowiem na drugim piętrze i woda nie spowodowała tam zniszczeń.

Kwoty zgromadzone w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być także udostępniane osobom świadczącym pracę na rzecz innych pracodawców. W ustawie nie przesądzono, w jaki sposób dokonać takiego przepływu. Wydaje się, że kwestia ta powinna podlegać uzgodnieniom pracodawców. Nie ma wymogu, aby u drugiego pracodawcy utworzony był fundusz.

Środki z zfron

Środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinny być przeznaczone na odtworzenie infrastruktury i wyposażenia, utraconych lub zniszczonych miejsc pracy oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych u dysponenta tego funduszu (art. 12 ustawy). Przyjęto także rozwiązanie umożliwiające ratowanie z tych środków warsztatów terapii zajęciowej zagrożonych likwidacją. Do 15% środków funduszu rehabilitacji może być przeznaczone na pomoc indywidualną dla osób niepełnosprawnych na usuwanie skutków powodzi. W szczególności chodzi o zakup utraconego lub zniszczonego sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych oraz o ograniczenie barier technicznych i architektonicznych powstałych wskutek powodzi. Dysponent funduszu może przeznaczyć do 10% środków funduszu na przedsięwzięcia wspólne lub na bezzwrotną pomoc na usuwanie skutków powodzi u innego dysponenta takiego funduszu, który poniósł szkody na skutek powodzi.

Warunkiem wykorzystania środków funduszu jest uzyskanie zgody PFRON. O zgodę należy wystąpić najpóźniej do 31 grudnia 2010 r. Akceptacja ze strony PFRON nie jest wymagana jedynie w odniesieniu do pomocy indywidualnej.

Zasady odnoszące się do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych stosuje się odpowiednio do zakładowego funduszu aktywności.

Jak przy pomocy ZUS odtworzyć dane zniszczone w powodzi >>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK