| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu odbioru czasu wolnego za pracę w nadgodzinach zależy od tego, czy ten czas wolny udzielany jest na wniosek pracownika czy z inicjatywy pracodawcy.

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty dodatku za nadgodziny. Co więcej – nie ma on również obowiązku zapłaty za godziny, które pracownik miał wolne w związku z wyborem takiego, a nie innego sposobu rekompensaty nadgodzin. Niemniej jednak inaczej należy postąpić w przypadku pracowników wynagradzanych stałą stawką miesięczną, a inaczej gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe.

W przypadku pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną w zasadzie nie ma żadnej różnicy, kiedy odbiera on czas wolny za nadgodziny. Otrzyma on zawsze taką samą pensję.

Natomiast pracownik wynagradzany stawką godzinową otrzyma wynagrodzenie za tyle godzin, ile w danym miesiącu przepracował.

Przykład

Pracownik przepracował w sierpniu 12 godzin nadliczbowych i chce, aby pracodawca zrekompensował je czasem wolnym we wrześniu. Wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 19 zł. W związku z tym za sierpień pracownik otrzyma wynagrodzenie za 176 godzin wymiarowych + 12 nadgodzin = 188 godz. x 19 zł = 3572 zł.

We wrześniu natomiast jego wymiar czasu pracy należy obniżyć o 12 godzin. W związku z tym, jeżeli w tym miesiącu pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach otrzyma wynagrodzenie za 176 (wymiar czasu we wrześniu 2010 r.) – 12 godzin = 164 godz. x 19 zł = 3116 zł.

Jeżeli w wyniku obniżenia wynagrodzenia w związku z odbiorem czasu wolnego za nadgodziny pracownik miałby otrzymać pensję niższą niż wynagrodzenie minimalne, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu wynagrodzenie wyrównawcze.

Szkolenie pracowników w dzień wolny od pracy >>

Rekompensata czasem wolnym z inicjatywy pracodawcy

Inaczej należy postąpić, gdy odbiór czasu wolnego zamiast dodatkowego wynagrodzenia odbywa się z inicjatywy pracodawcy. Po pierwsze, tego czasu wolnego jest więcej – za każdą nadgodzinę pracodawca jest zobowiązany do udzielenia 1,5 godziny czasu wolnego. Po drugie, takie działanie pracodawcy nie może spowodować zmniejszenia wynagrodzenia pracownika. W związku z tym, mimo że w miesiącu odbierania czasu wolnego pracownik przepracuje mniej godzin, jego wynagrodzenie nie może być niższe.

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stałą pensją w wysokości 2720 zł. W sierpniu 2010 r. przepracował 8 godzin nadliczbowych dobowych. Pracodawca sam udziela mu czasu wolnego za te nadgodziny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba nadgodzin, czyli daje pracownikowi 12 godzin wolnego. W związku z tym w sierpniu pracownik ten przepracował 176 godzin (wymiar czasu pracy) + 8 nadgodzin – 12 godzin tytułem rekompensaty = 172 godziny. Mimo że jest to mniej niż wymiar na dany miesiąc, pracownik powinien otrzymać pełne wynagrodzenie, tj. 2720 zł, oraz zgodnie z zasadą, że czas wolny zastępuje tylko dodatek za nadgodziny – wynagrodzenie za 8 godzin dodatkowej pracy:

2720 zł : 176 godz. = 15,45 zł/godz.

15,45 zł/godz. x 8 godz. = 123,60 zł.

W związku z tym w sierpniu pracownik powinien otrzymać pensję w wysokości 2843,60 zł.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK