| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu odbioru czasu wolnego za pracę w nadgodzinach zależy od tego, czy ten czas wolny udzielany jest na wniosek pracownika czy z inicjatywy pracodawcy.

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty dodatku za nadgodziny. Co więcej – nie ma on również obowiązku zapłaty za godziny, które pracownik miał wolne w związku z wyborem takiego, a nie innego sposobu rekompensaty nadgodzin. Niemniej jednak inaczej należy postąpić w przypadku pracowników wynagradzanych stałą stawką miesięczną, a inaczej gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe.

W przypadku pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną w zasadzie nie ma żadnej różnicy, kiedy odbiera on czas wolny za nadgodziny. Otrzyma on zawsze taką samą pensję.

Natomiast pracownik wynagradzany stawką godzinową otrzyma wynagrodzenie za tyle godzin, ile w danym miesiącu przepracował.

Przykład

Pracownik przepracował w sierpniu 12 godzin nadliczbowych i chce, aby pracodawca zrekompensował je czasem wolnym we wrześniu. Wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 19 zł. W związku z tym za sierpień pracownik otrzyma wynagrodzenie za 176 godzin wymiarowych + 12 nadgodzin = 188 godz. x 19 zł = 3572 zł.

We wrześniu natomiast jego wymiar czasu pracy należy obniżyć o 12 godzin. W związku z tym, jeżeli w tym miesiącu pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach otrzyma wynagrodzenie za 176 (wymiar czasu we wrześniu 2010 r.) – 12 godzin = 164 godz. x 19 zł = 3116 zł.

Jeżeli w wyniku obniżenia wynagrodzenia w związku z odbiorem czasu wolnego za nadgodziny pracownik miałby otrzymać pensję niższą niż wynagrodzenie minimalne, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu wynagrodzenie wyrównawcze.

Szkolenie pracowników w dzień wolny od pracy >>

Rekompensata czasem wolnym z inicjatywy pracodawcy

Inaczej należy postąpić, gdy odbiór czasu wolnego zamiast dodatkowego wynagrodzenia odbywa się z inicjatywy pracodawcy. Po pierwsze, tego czasu wolnego jest więcej – za każdą nadgodzinę pracodawca jest zobowiązany do udzielenia 1,5 godziny czasu wolnego. Po drugie, takie działanie pracodawcy nie może spowodować zmniejszenia wynagrodzenia pracownika. W związku z tym, mimo że w miesiącu odbierania czasu wolnego pracownik przepracuje mniej godzin, jego wynagrodzenie nie może być niższe.

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stałą pensją w wysokości 2720 zł. W sierpniu 2010 r. przepracował 8 godzin nadliczbowych dobowych. Pracodawca sam udziela mu czasu wolnego za te nadgodziny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba nadgodzin, czyli daje pracownikowi 12 godzin wolnego. W związku z tym w sierpniu pracownik ten przepracował 176 godzin (wymiar czasu pracy) + 8 nadgodzin – 12 godzin tytułem rekompensaty = 172 godziny. Mimo że jest to mniej niż wymiar na dany miesiąc, pracownik powinien otrzymać pełne wynagrodzenie, tj. 2720 zł, oraz zgodnie z zasadą, że czas wolny zastępuje tylko dodatek za nadgodziny – wynagrodzenie za 8 godzin dodatkowej pracy:

2720 zł : 176 godz. = 15,45 zł/godz.

15,45 zł/godz. x 8 godz. = 123,60 zł.

W związku z tym w sierpniu pracownik powinien otrzymać pensję w wysokości 2843,60 zł.

Podstawa prawna:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zegarek

Ekspert ds. ochrony danych osobowych. Współwłaściciel Kancelarii Lex Artist. Odpowiada za zarządzanie całością przedsiębiorstwa oraz przeprowadzanie audytów i wspieranie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji u Klientów Kluczowych. Swoimi wieloletnimi doświadczeniami i wiedzą praktyczną z przyjemnością dzieli się z uczestnikami licznych konferencji, szkoleń i kursów oraz czytelnikami publikacji i artykułów na blog-daneosobowe.pl.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK