| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może być wyższa od odpisu na zfśs. O rezygnacji z wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca musi poinformować pracowników do końca stycznia danego roku w sposób u niego przyjęty.

Natomiast gdy w zakładzie pracy zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników (bez przeliczania na etaty) i obowiązuje układ zbiorowy pracy, postanowienia w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego należy zawrzeć w układzie zbiorowym. W przypadku braku układu zbiorowego informację o rezygnacji należy umieścić w regulaminie wynagradzania.

Przykład

Pracodawca w prywatnej firmie zatrudnia 20 pracowników, w tym 17 na cały etat i 3 na 1/2 etatu. Czy musi utworzyć fundusz socjalny lub wypłacać świadczenie urlopowe?
W przeliczeniu na pełne etaty firma zatrudnia 18,5 pracownika. W związku z tym w styczniu pracodawca może wybrać, czy chce utworzyć fundusz socjalny, czy wypłacać świadczenie urlopowe.

Rezygnacja z wypłaty świadczenia urlopowego wiąże się z zachowaniem odpowiedniej formy. Gdyby pracodawca był objęty układem zbiorowym – rezygnacja musi nastąpić w tym układzie. Jeśli nie ma układu – prawidłowym dokumentem będzie regulamin wynagradzania.

WAŻNE!
Jeżeli pracodawca należy do tzw. sektora prywatnego i zatrudnia na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego. W takiej sytuacji nie można jednak zastąpić go świadczeniem urlopowym.

Pracodawcy zobowiązani do tworzenia funduszu, którzy zdecydują o rezygnacji z jego tworzenia na rzecz wypłaty świadczenia urlopowego, muszą mieć świadomość, że świadczenie to nie będzie wypłacane na podstawie ustawy o zfśs. Oznacza to, że należy od niego odprowadzić składki na ZUS.

Świadczenie urlopowe - krąg osób uprawnionych >>

Decyzja o rezygnacji lub kontynuowaniu wypłacania świadczenia urlopowego powinna zostać podjęta w styczniu na podstawie stanu zatrudnienia w dniu 1 stycznia danego roku. Zwiększenie lub zmniejszenie liczby zatrudnionych osób w trakcie roku nie powoduje, że pracodawca będzie musiał ponownie decydować o tworzeniu lub rezygnacji z funduszu.

WAŻNE!
Kwoty wypłaconych świadczeń urlopowych stanowią koszty w działalności pracodawcy.

Składki ZUS i podatek

Co do zasady świadczenie urlopowe nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne pracowników. Trzeba je będzie jednak zapłacić, jeżeli wysokość świadczenia przekroczy kwoty odpisu podstawowego na zfśs.

Świadczenie urlopowe jest natomiast opodatkowane. Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien dokonać potrącenia ze świadczenia urlopowego pracownika zaliczki na ten podatek. Świadczenie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Jest to przychód pracownika ze stosunku pracy. W miesiącu wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek pobrać od pracownika zaliczkę na podatek.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK