| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.

Co do zasady świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłaty należy dokonać, nie czekając na wniosek pracownika.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach można wypłacić świadczenie w terminie późniejszym, gdy pracodawca w momencie rozpoczęcia urlopu nie wiedział, że pracownik będzie korzystał z 14 dni odpoczynku. W takiej sytuacji wypłata musi nastąpić w dniu, w którym pracodawca dowiedział się o dłuższym wypoczynku swojego podwładnego.

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe >>

Przykład
Pracownik złożył wniosek urlopowy na okres 2–6 sierpnia 2010 r. 6 sierpnia złożył wniosek o przedłużenie urlopu do 13 sierpnia. W związku z tym okazało się, że pracownik był na urlopie przez ustawowe 14 dni. W takim wypadku pracodawca zobowiązany jest wypłacić świadczenie urlopowe z dniem 6 sierpnia, gdyż wtedy dowiedział się o tym, że urlop pracownika spełnia ustawowe wymagania.

Co do zasady świadczenie urlopowe wypłaca się pracownikowi tylko raz w roku. Pracodawca może jednak ustalić, że wypłaca to świadczenie każdorazowo, kiedy w danym roku pracownik skorzysta z 14 kolejnych dni urlopu.

Przykład
Pracodawca ustalił, że pracownicy będą mieli prawo do świadczenia urlopowego każdorazowo, gdy będą wykorzystywali 14 dni urlopu. W związku z tym jeden z pracowników zaplanował urlop w dniach od 16 do 27 sierpnia (10 dni roboczych, 14 dni wraz z weekendami). Następnie postanowił, że zawnioskuje o urlop w dniach od 1 do 10 września. Mimo iż pracodawca postanowił, że świadczenie może być wypłacane kilka razy w roku, to wciąż obowiązuje zasada co najmniej 14-dniowego urlopu. W związku z tym pracownik będzie miał prawo do świadczenia tylko za urlop od 16 do 27 sierpnia.

Zmiana pracodawcy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku skutkuje tym, że pracownik ma prawo do urlopu proporcjonalnego. W takiej sytuacji, jeżeli obaj pracodawcy zdecydowali się na wypłatę świadczenia, jest ono wymagalne u obu pracodawców, jeśli urlop u każdego z nich pozwala na 14-dniowy nieprzerwany wypoczynek. W związku z tym zarówno nowy, jak i stary pracodawca będą musieli je wypłacić co najmniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przez pracownika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK