| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.

Przykład
Pracownik był zatrudniony u pracodawcy A do 16 kwietnia 2010 r. W związku z tym ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym w wysokości 4/12 z 26 dni (jego staż pracy jest dłuższy niż 10 lat), tj. 8,67, po zaokrągleniu 9 dni urlopu. Pracownik dysponuje jeszcze urlopem zaległym w wymiarze 4 dni. W związku z tym zawnioskował o urlop w okresie od 1 do 16 kwietnia. Ponieważ pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, musiał je wypłacić pracownikowi najpóźniej 31 marca.

Pracownik od 4 maja 2010 r. podjął kolejną pracę. W związku z tym u pracodawcy B przysługuje mu urlop w wymiarze 8/12 z 26, tj. 17,33, po zaokrągleniu 18 dni. Ponieważ w sumie liczba dni wolnych od pracodawcy A i pracodawcy B przekroczyłaby dopuszczalną liczbę 26 dni, pracownikowi u pracodawcy B należy się 17 dni urlopu.

Pracownik zawnioskował o urlop od 16 do 27 sierpnia 2010 r. Ponieważ pracodawca B również wypłaca świadczenie urlopowe, to mimo że pracownik już raz w tym roku otrzymał świadczenie, to w zakładzie B będzie również miał do niego prawo.

Rodzaj umowy

Na prawo do świadczenia urlopowego, a tym bardziej na termin wypłaty świadczenia, nie ma wpływu rodzaj umowy o pracę. W związku z tym pracodawca, który zdecyduje się na wypłatę świadczenia, ma obowiązek wypłacić go pracownikowi zatrudnionemu zarówno na podstawie umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Natomiast obowiązek wypłaty świadczenia jest ściśle związany z byciem pracownikiem. W związku z tym świadczenia nie wypłaca się osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.

Dopłaty do wypoczynku >>

Konsekwencje niewypłacenia świadczenia urlopowego

Niewypłacenie świadczenia lub opóźnienie w jego wypłacie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Ponadto pracownik, któremu pracodawca nie wypłacił świadczenia, może domagać się jego wypłaty przez wystąpienie z roszczeniem o wypłatę należnego mu świadczenia. Dzieje się tak, gdyż świadczenie urlopowe, w przeciwieństwie np. do dopłaty do wypoczynku z zfśs, ma charakter roszczeniowy, tzn. pracownik po spełnieniu określonych przesłanek (14-dniowy urlop) ma do niego prawo i w razie gdy pracodawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku wypłaty świadczenia, pracownik może się go domagać na drodze sądowej.

WAŻNE!
Roszczenie o wypłatę świadczenia urlopowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wymagalności.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca opóźnia się z wypłatą świadczenia, pracownik może domagać się ustawowych odsetek. Ponieważ terminem wypłaty świadczenia jest co najmniej dzień poprzedzający rozpoczęcie korzystania z urlopu, w razie zwłoki pracownik może dochodzić wypłaty odsetek od dnia rozpoczęcia 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK