| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Choroba pracownika jest przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy. Sama jednak niezdolność do pracy nie musi się pokrywać z nieobecnością w pracy, ani o niej przesądzać.

Długotrwała choroba nie ochroni przed zwolnieniem

Pracownik z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby pobiera najpierw wynagrodzenie chorobowe, następnie zasiłek chorobowy, a po wyczerpaniu zasiłku chorobowego uzyskuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, to pracodawca ma prawo zwolnić go już po upływie 3 miesięcy przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim. Przy posiadaniu przez pracownika dłuższego stażu zakładowego pracownik jest chroniony przed rozwiązaniem z nim umowy o pracę w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Pracodawca nie może w tym okresie ani wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, ani rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Ochrona ta ma charakter bezwzględny. Jeżeli po upływie okresu zasiłkowego pracownik dalej jest niezdolny do pracy i uzyskał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to pracodawca nie może go zwolnić natychmiast, ale tylko przez okres pierwszych trzech miesięcy pobierania tego świadczenia.

WAŻNE!

Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego przepisy uzależniają możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności (wyrok SN z 21 lipca 1999 r., I PKN 161/99, OSNAPiUS 2000/19/717).

Procedura zwolnienia chorego pracownika >>

Należy jednak pamiętać, że ochroną stosunku pracy objęci są chorzy pracownicy, choćby nie mogli wobec pracodawcy wykazać korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego. Pracodawca nie może więc żądać od pracownika, żeby ten niezwłocznie po wyczerpaniu okresu zasiłkowego udokumentował, że przysługuje mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli zaś pracownik wskutek błędu organu rentowego pobiera zbyt długo zasiłek chorobowy, to pracodawca może natychmiast rozwiązać z nim umowę o pracę. Dla zgodności z prawem tej ostatniej decyzji niezbędne jest jednak dysponowanie przez pracodawcę decyzją organu rentowego stwierdzającego, że pracownik pobierał nienależne świadczenie. Pracodawca może w tym celu wystąpić do organu rentowego z wnioskiem o ustalenie uprawnień ubezpieczonego (pracownika) do zasiłku chorobowego.

Wolne za święto nie dla nieobecnych w pracy

Wymiar czasu pracownika ulega pomniejszeniu o liczbę godzin jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, czyli także o okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Choroba pracownika obniża jego wymiar czasu pracy o taką liczbę godzin, jaką miał pracować zgodnie z rozkładem czasu pracy. Podobnie święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udzielić dnia wolnego od pracy za święto, jeżeli pracownik w tym czasie przebywa na zwolnieniu lekarskim, gdyż w przeciwnym przypadku pracownik byłby podwójnie uprzywilejowany. Wynagrodzenie chorobowe, jak też zasiłek chorobowy przysługują za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeżeli więc święto przypada podczas nieobecności pracownika, który jest chory, jego wymiar czasu pracy zostanie odpowiednio pomniejszony, ale tylko raz – z tytułu samego przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK