| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, żeby ograniczyć koszty i nie narazić na zarzuty organów kontroli.

Składki z umowy o pracę, przy umowach zlecenia i o dzieło

Pracownicy sezonowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę są takimi samymi pracownikami jak osoby zatrudnione na stałe, więc podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na ogólnych zasadach, tak jak każdy pracownik. Oznacza to, że pracowników sezonowych należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, chorobowego, wypadkowego) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA w terminie 7 dni od dnia zatrudnienia (art. 36 ust. 4 ustawy systemowej).

Korzystniejsze pod tym względem jest zatrudnienie pracownika sezonowego na podstawie umów cywilnoprawnych – umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Umowa zlecenia nie jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych, jeśli zleceniobiorca:

  • pracuje na podstawie umowy o pracę i osiąga wynagrodzenie nie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia – bez względu na wymiar czasu pracy,
  • pracuje na umowę o pracę i jednocześnie ma prawo do emerytury lub renty (bez względu na wysokość wynagrodzenia ze stosunku pracy),
  • podlega już ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania innej umowy zlecenia, pracy nakładczej lub prowadzenia pozarolniczej działalności/współpracy przy prowadzeniu działalności.

W takim przypadku od wynagrodzenia za zlecenie obowiązkowo należy opłacić wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek.

Jeśli jednak zleceniobiorca jest:

  • uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej (status ucznia zachowuje się do 31 sierpnia danego roku, nawet gdy zleceniobiorca nie będzie kontynuował nauki, lub do 30 września – gdy zleceniobiorca przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe),
  • jest studentem, który nie ukończył 26 lat (status studenta zachowuje się do dnia obrony dyplomu lub w przypadku zawodów medycznych – zaliczenia ostatniego egzaminu/praktyki),

nie należy opłacać za niego ani składek na ubezpieczenia społeczne, ani składki na ubezpieczenie zdrowotne. Umowa z taką osobą nie stanowi bowiem tytułu do objęcia ubezpieczeniami (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej).

Umowa o dzieło nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego bez dodatkowych warunków.

Wyjątkowo należy traktować umowy zlecenia i umowy o dzieło:

  • zawarte dodatkowo między pracodawcą a pracownikiem,
  • wykonywane przez pracownika na rzecz pracodawcy (na podstawie umowy zawartej z innym podmiotem niż pracodawca).

W takiej sytuacji przychód z umowy zlecenia/o dzieło należy traktować jak przychód osiągnięty ze stosunku pracy. W konsekwencji trzeba od niego naliczyć wszystkie składki na zasadach obowiązujących pracowników (art. 8 ust. 2a w zw. z art. 18 ust. 1a ustawy systemowej).

Świadczenia za czas niezdolności do pracy

Osoby wykonujące prace sezonową, czy to na podstawie umowy o pracę, czy to na podstawie umowy zlecenia, podlegają tym samym regulacjom z zakresu ubezpieczeń społecznych co inne osoby zatrudnione na stałe. Okres wyczekiwania uprawniający do otrzymania zasiłku chorobowego wynosi więc co do zasady 30 dni dla pracowników i 90 dni dla zleceniobiorców.

Do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku należy wliczać poprzedni okres ubezpieczenia, jeśli przerwa między ubezpieczeniami nie przekroczyła 30 dni lub została spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jest jednak grupa osób, które mogą otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego już od pierwszego dnia pracy. Są to:

  • absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • osoby, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
  • pracownicy, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Wykonawcy pracy na podstawie umów o dzieło nie mają prawa do świadczeń za czas niezdolności do pracy, bo nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu ani wypadkowemu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK