| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Sposób określenia wynagrodzenia w umowie o pracę

Sposób określenia wynagrodzenia w umowie o pracę

Pracodawca ma swobodę w określeniu sposobu wynagradzania pracownika. Ważne jest, aby pensja nie była niższa niż minimum określone przez prawo.

Wynagrodzenie prowizyjne

Kolejnym sposobem określenia pensji w umowie o pracę jest wynagrodzenie prowizyjne. System ten polega na tym, że uposażenie jest uzależnione od osiągnięcia przez pracownika określonych celów lub uzyskania odpowiedniego procentu od obrotu lub dochodu, jaki przynosi wykonywana praca przez pracownika. Wysokość wynagrodzenia może więc być uzależniona od konieczności osiągnięcia określonej wysokości sprzedaży w danym czasie, zdobycia określonej liczby klientów z danego segmentu rynku.

Przykład
Pracownik rozpoczął pracę w firmie sprzedażowej. W umowie strony ustaliły, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 5% od wartości sprzedanego przez niego towaru. Takie określenie pensji pracownika jest prawidłowe.

Jak należy obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku pracy >>

Wynagrodzenie akordowe

Pracownik, który pracuje w systemie akordowym, otrzyma wynagrodzenie uzależnione od ilościowych wyników jego pracy (stopnia wyrobienia normy), np. od liczby wytworzonych ramek elektronicznych. Należy pamiętać, że system akordowy to system wynagradzania, a nie system czasu pracy. W związku z tym normy czasu pracy dla pracownika wynagradzanego akordem są takie same jak dla pozostałych pracowników, czyli 8 godzin dziennie, przeciętnie 40 godzin tygodniowo przez przeciętnie 5 dni w tygodniu.

Wysokość akordu można wpisać zarówno w umowie o pracę, jak i w przepisach wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy. Jeżeli wysokość ta wpisana jest np. w regulaminie wynagradzania, w umowie o pracę można wpisać pracownikowi, że obowiązuje go wynagrodzenie akordowe według obowiązujących stawek akordowych. Ważne jest, aby pracownik dokładnie wiedział, ile otrzymuje za wytworzenie danego produktu dla pracodawcy.

Wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego

Przy dłuższych niż miesięczne okresach rozliczeniowych pracodawca może więc tak rozłożyć pracę, aby znaczna część „dostępnych” godzin pracy została zaplanowana w pierwszych miesiącach okresu, natomiast w ostatnim będzie jej dużo mniej lub nie będzie jej wcale. W takim przypadku pracownicy mają prawo do otrzymania wyrównania swojej pensji przynajmniej do wynagrodzenia minimalnego.

Przykład
Pracownik jest wynagradzany według godzinowej stawki wynagrodzenia wynoszącej 9 zł brutto za godzinę pracy i pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. W okresie rozliczeniowym obejmującym okres maj–czerwiec 2010 r., w którym wymiar czasu pracy wynosił 320 godzin, pracownik przepracował:

  • w maju 204 godziny, za które pracodawca naliczył wynagrodzenie w wysokości 1836 zł brutto (9 zł x 204 godziny),
  • w czerwcu 116 godzin, za które otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1044 zł brutto (9 zł x 116 godzin).

W tym okresie rozliczeniowym pracownik nie świadczył pracy w godzinach nadliczbowych, a różna liczba godzin w poszczególnych miesiącach wynikała z ustalonego dla pracownika rozkładu czasu pracy.

W związku z tym, że w czerwcu pracownik na skutek ustalonego dla niego grafiku otrzymałby wynagrodzenie niższe od wynagrodzenia minimalnego, wynagrodzenie to należało uzupełnić do kwoty 1317 zł brutto, a więc o 273 zł brutto.

WAŻNE!
Rozkładając nierównomiernie godziny pracy, pracodawca musi pamiętać, że:

  • czas pracy pracowników w okresie rozliczeniowym nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin na tydzień,
  • pracownikom należy w okresie rozliczeniowym zapewnić właściwą liczbę dni wolnych od pracy, tzn. nie mniejszą niż liczba niedziel, świąt i dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przypadających w danym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK