| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Krajowe podróże służbowe

Krajowe podróże służbowe

Świadczenie pracy w kilku różnych rejonach kraju będących dla pracownika stałym miejscem wykonywania pracy nie jest zjawiskiem wyjątkowym, lecz normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Zwrot kosztów przejazdów

Pracodawca powinien także zwrócić pracownikowi poniesione przez niego koszty przejazdów i innych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Należy przez to rozumieć wszystkie wydatki, jakie pracownik poniósł w związku z przejazdami między miejscowościami wskazanymi w poleceniu wyjazdu służbowego (miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży), np. z tytułu: zakupu paliwa, opłat za autostrady, kosztów naprawy samochodu, który zepsuł się w trakcie podróży, a nawet jego mycia.

Przykład
Pracownik przebywał w podróży służbowej, w czasie której zepsuł się BUS, którym podróżował. W tej sytuacji zmuszony był zamówić taksówkę, która dowiozła go do miejsca docelowego. Może on więc z tytułu zwrotu kosztów przejazdów domagać się nie tylko równowartości ceny biletów na BUS, ale także kwoty zapłaconej za taksówkę.

Za każdą rozpoczętą dobę pobytu, rozumianą jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczął podróż, przysługuje mu ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety (4,60 zł za dobę podróży). W tym wypadku chodzi o ryczałtowe zrekompensowanie pracownikowi kosztów poniesionych w miejscowości docelowej, w związku z jego przemieszczeniem się na terenie tej miejscowości, do punktu, gdzie wykonuje zadania służbowe. Ryczałt nie przysługuje wtedy, gdy pracownik nie ponosi takich kosztów albo pracodawca wyrazi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Dom albo hotel – kiedy pokrywać koszty noclegu

Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, a gdy nie przedstawił rachunku – za każdy nocleg przysługuje 34,50 zł (150% diety). Ryczałt ten należy się jedynie wtedy, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin – między godziną 21.00 a 7.00 rano.

WAŻNE!
Jeśli pracownik przedstawi rachunek, a pracodawca uzna, że pracownik miał możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu, nie przysługuje mu zwrot kosztów noclegu.

Pracownikom przysługuje również zwrot innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, które ściśle dotyczą zadania służbowego, np. koszty obiadu z klientem firmy czy koszty drobnych upominków.

Wypadek samochodem służbowym >>

Kiedy ryczałt jest opłacalny

Właściciele firm w odróżnieniu od pracodawców ze sfery budżetowej mają możliwość rozliczania kosztów podróży pracowników w wysokości zryczałtowanej. Ryczałt ten może być ustalany za każdą dobę podróży lub za czas pobytu niezbędny do wykonania określonego zadania. Jego wysokość nie może znacznie odbiegać od świadczenia należnego pracownikom na zasadach ogólnych. W przeciwnym wypadku pracownikowi będzie przysługiwać roszczenie o wyrównanie należności.

WAŻNE!
Na to, jaki system rozliczania kosztów podróży służbowych zostanie przyjęty u pracodawcy, ma wpływ przede wszystkim częstotliwość odbywania u niego podróży służbowych przez pracowników.

Wielokrotne odbywania takich podróży przemawia za wprowadzeniem ryczałtowego systemu rozliczania, gdyż upraszcza je przez wyeliminowanie potrzeby szczegółowego uregulowania każdej doby podróży służbowej.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK