| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w razie rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w razie rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca

Pracownik rozpoczynający pracę w trakcie miesiąca może pracować w nadgodzinach, nawet jeżeli obowiązująca norma czasu pracy na dany miesiąc nie została przekroczona.

Natomiast w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych przypadających:

 • w dni powszednie,
 • w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50% (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Sposób obliczania przysługującego pracownikowi dodatku jest uzależniony od tego, jak zostało określone wynagrodzenie pracownika.

Jeżeli pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, należy ją podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym wystąpiła praca nadliczbowa. Dodatek za godzinę pracy nadliczbowej stanowi odpowiednio 50% lub 100% tej stawki.

Jeśli na pensję pracownika składa się wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, oraz zmienny element (np. premia regulaminowa), przy ustalaniu dodatku za pracę nadliczbową należy wziąć pod uwagę tylko stałe wynagrodzenie miesięczne lub godzinowe. W celu obliczenia dodatku za pracę nadliczbową nie uwzględnia się żadnych innych składników wynagrodzenia, nawet jeśli faktycznie były co miesiąc wypłacane.

Przykład
W maju 2010 r. pracownik przepracował 7 godzin nadliczbowych wynagradzanych 100% dodatkiem. Pracownik jest wynagradzany stałym wynagrodzeniem w wysokości 4500 zł oraz otrzymuje premie z zysku w wysokości 23%. Aby obliczyć dodatek za godziny nadliczbowe takiego pracownika, pod uwagę należy wziąć jedynie pensję zasadniczą, bez przysługującej pracownikowi premii.

W związku z tym wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w maju:
4500 zł : 152 godz. = 29,60 zł/godz.

Obliczamy wysokość dodatku za 1 godzinę pracy:
29,60 zł/godz. x 100% = 29,60 zł/godz.

Stawkę za 1 godzinę 100% dodatku mnożymy przez liczbę godzin pracy nadliczbowej:
29,60 zł/godz. x 7 godz. = 207,20 zł.

Pracownikowi za 7 godzin nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości 207,20 zł oraz normalne wynagrodzenie za te godziny.

WAŻNE!
Jeżeli pensja pracownika jest tak skonstruowana, że nie ma on wyodrębnionego wynagrodzenia wynikającego z osobistej stawki jego zaszeregowania, określonego w stałej stawce miesięcznej lub godzinowej (system akordowy, prowizyjny), wówczas przy obliczaniu dodatku za pracę nadliczbową przyjmujemy jako podstawę 60% otrzymywanego wynagrodzenia.

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych >>

Nadgodziny przy niepełnym miesiącu pracy

Pracownik, który zaczyna pracę w trakcie miesiąca, też może pracować w nadgodzinach. W takiej sytuacji należy od początku obliczyć wymiar czasu pracy w danym miesiącu i każda godzina przepracowana ponad ten wymiar będzie pracą w nadgodzinach.

Przykład
Pracownik pracuje od 14 czerwca 2010 r. na cały etat. Jego pensja została określona w stawce godzinowej i wynosi 18 zł/godz. Przez kilka dni w czerwcu pracownik zostawał po godzinach. W sumie okazało się, że przepracował 119 godzin. Norma w czerwcu wynosi 168 godzin. Ponieważ pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, wymiar obowiązującego go w czerwcu czasu pracy należy wyliczyć na nowo:

 • 2 x 40 (pełne tygodnie pracownika) = 80 godz.,
 • 3 (dni wystające poza pełne tygodnie) x 8 = 24 godz.,
 • 80 godzin + 24 godz. = 104 godz.

W związku z tym pracownikowi należy zapłacić dodatkowe wynagrodzenie z dodatkiem za 15 godzin nadliczbowych.
Pracodawca ustalił, że są to nadgodziny dobowe, za które przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia. Dlatego pracownik za godziny nadliczbowe w czerwcu otrzyma:

 • normalne wynagrodzenie:
  18 zł x 15 godz. = 270 zł,
 • dodatek za godziny nadliczbowe:
  18 zł x 50% = 9 zł,
  9 zł x 15 godz. = 135 zł.

Za dodatkową pracę w czerwcu pracownik powinien otrzymać 405 zł, mimo że podstawowy limit godzin za czerwiec nie został przekroczony.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK