| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Opodatkowanie i oskładkowanie diet z tytułu podróży służbowej kierowcy

Opodatkowanie i oskładkowanie diet z tytułu podróży służbowej kierowcy

Diety z tytułu podróży służbowej są zwolnione z podatku do wysokości przysługującej pracownikom sfery budżetowej. Diety w tej wysokości są też zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników.

Zanim została wprowadzona nowa definicja podróży służbowej, sprawa diet dla kierowców budziła dużo wątpliwości. Sąd Najwyższy podjął 19 listopada 2008 r. w składzie 7 sędziów uchwałę (II PZP 11/08), w której wskazał, że „kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 k.p.” Sąd w uzasadnieniu tej uchwały stwierdził m.in.: „wykonywaniem zadania służbowego w rozumieniu art. 775 § 1 k.p. nie jest wykonywanie pracy określonego rodzaju, wynikającej z charakteru zatrudnienia. Ta bowiem nigdy nie jest incydentalna”. Zdaniem składu orzekającego „z przepisu tego wynika bowiem wprost, że podróż służbowa ma charakter incydentalny (...). Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach”. Uchwała ta stanowiła podstawę do kwestionowania zwolnienia z podatku diet wypłaconych kierowcom, ponieważ ich podróże nie mają charakteru incydentalnego, lecz wykonywanie podróży to charakter ich pracy.

Jednak sądy zajmowały często jednoznaczne stanowisko, że diety dla kierowców mogą być zwolnione z podatku. Na przykład w wyroku z 7 października 2009 r. (II FSK 757/08) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kierowcy nie mogą być traktowani inaczej niż inni pracownicy, którzy odbywają podróże służbowe. Diety, które otrzymują, powinny być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast w wyroku z 8 grudnia 2009 r. (I SA/Po 863/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził że „(...) żaden z przepisów nie ogranicza wypłacania diety za podróż służbową wobec kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie ma podstawy prawnej do tego, aby organy podatkowe decydowały, która podróż pracownika ma charakter podróży służbowej, a która podróż takiego charakteru nie ma. (...) Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłączają grupy zawodowej kierowców zatrudnionych na umowę o pracę z możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof”.

Zmiana stanowiska organów podatkowych

Obecnie stanowisko zgodne z sądami zajmują również organy podatkowe. Według interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 lutego 2010 r. (sygn. ILPB1/415-1231/09-4/AA): „(...) świadczenia wypłacane pracownikom – kierowcom z tytułu odbywanych podróży służbowych korzystają ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości określonej w ww. rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej”. Natomiast w interpretacji z 15 lutego 2010 r. (sygn. DD2/033/259/PMN/09/1113) Minister Finansów potwierdził, że „nie znajduje uzasadnienia stanowisko, że jedynie podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych, natomiast realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności (w tym wypadku usług transportowych) nie wchodzi w zakres podróży służbowych”.

Kiedy nie przysługuje dieta w delegacji krajowej >>

W związku z powyższym organy podatkowe zaakceptowały fakt, że diety i inne należności wypłacane kierowcom stanowią należności przysługujące za czas podróży służbowej w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 16 updof. Jako zwolnione z podatku nie powinny być zaliczane do podstawy ich opodatkowania. Akceptacja organów skarbowych zwolnienia diet z podatku miała miejsce jeszcze przed nowelizacją ustawy o czasie pracy kierowców.

Obecnie kierowcy mają możliwość odzyskania nadpłaconego wcześniej podatku z tytułu diet za podróże służbowe. Chodzi jednak w tym przypadku wyłącznie o podróże służbowe w rozumieniu Kodeksu pracy, gdyż wówczas nie obowiązywała nowa definicja dotycząca wyłącznie kierowców zawarta od 3 kwietnia br. w ustawie o czasie pracy.

Składki na ubezpieczenia społeczne od diet wypłacanych kierowcom

Do podstawy wymiaru składek nie należy wliczać diet i innych należności z tytułu podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Tym samym od diet i innych należności z tytułu podróży dla kierowców nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.

Diety a koszty uzyskania przychodu pracodawcy

Kosztem uzyskania przychodu pracodawcy są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizyczynych, art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zakładając, że podróż kierowcy jest związana z działalnością firmy, wypłacane z tego tytułu diety i inne należności z tytułu podróży służbowej mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK