| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

W ust. 1 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza podstawowe dane dotyczące pracownika, czyli jego imię i nazwisko, imiona rodziców oraz datę urodzenia.

Ponadto podawane są informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, tj. nazwa pracodawcy, okres pozostawania w stosunku pracy oraz wymiar czasu pracy, w którym pracownik był zatrudniony.

Okres zatrudnienia wskazywany przez pracodawcę w świadectwie pracy będzie obejmował cały okres zatrudnienia w ramach jednego stosunku pracy (zarówno ten okres, gdy przejęto pracownika przez nowego pracodawcę na mocy art. 231 k.p., a także wtedy, gdy pracownik nawiązywał kolejne umowy o pracę z tym samym pracodawcą i nie żądał wydania mu świadectwa pracy, po zakończeniu każdej z umów (art. 97 § 11 k.p.). W takich przypadkach uwzględnione powinny być odrębnie wszystkie umowy o pracę.

Przykład

Firma A. 1 stycznia 2009 r. została przejęta przez firmę B. Jan. K. pracował w firmie A. od 15 lutego 2007 r., a po przejściu zakładu jego stosunek pracy z firmą B. rozwiązał się 30 stycznia 2010 r. A zatem ust. 1 świadectwa pracy powinien zawierać informacje, że Jan K. był zatrudniony w firmie A. od 15 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. w wymiarze połowy etatu i w firmie B. od 1stycznia 2009 r. do 30 stycznia 2010 r. w wymiarze połowy etatu.

Ustęp 2 świadectwa pracy zawiera stanowiska zajmowane przez pracownika w trakcie zatrudnienia lub określenie rodzaju pracy albo pełnionej funkcji. Jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia zajmował kolejno różne stanowiska, np. w wyniku awansu, to w świadectwie pracy pracodawca zamieszcza wszystkie. Należy podkreślić, że muszą one być zgodne z dokumentacją pracownika i wynikać z umowy o pracę.

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych >>

Zajęcie wynagrodzenia

W ust. 5 świadectwa pracy pracodawca jest zobowiązany zamieścić informacje dotyczące zajęcia wynagrodzenia za pracę w związku z prowadzonym przez komornika postępowaniem egzekucyjnym. Konieczne jest wskazanie komornika prowadzącego egzekucję, numer sprawy oraz wysokość potrąconych kwot. Jest to informacja dla kolejnego pracodawcy, który zgodnie z art. 884 § 3 k.p.c. zawiadamia o zatrudnieniu takiego pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo oraz wskazanego komornika.

Uprawnienia pracownicze oraz z ubezpieczenia społecznego

Pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, oraz liczby dni wykorzystanego urlopu na żądanie (pkt 1 ust. 4 świadectwa). Informacja dotycząca urlopu wypoczynkowego powinna być podana w dniach, jeżeli pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a w godzinach – w odniesieniu do niepełnoetatowca. Urlop na żądanie zawsze podaje się w dniach. Jeżeli pracownik w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w naturze, to w pkt 1 ust. 4 świadectwa pracy należy zamieścić informację o liczbie dni i godzin wykorzystanego urlopu, za który przysługiwał ekwiwalent pieniężny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK