| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Ustęp 4 pkt 1 mógłby brzmieć następująco: „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 12 dni, w tym 3 na podstawie art. 1672 k.p.” lub jeżeli pracownik był zatrudniony np. na 1/2 etatu – „Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 58 godzin, w tym 2 dni na podstawie art. 1672 k.p.”, a w przypadku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – „Pracownik wykorzystał 15 dni urlopu wypoczynkowego oraz 1 dzień urlopu na podstawie art. 1672 k.p.”.

W pkt 2 ust. 4 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje na temat korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego (zarówno tego udzielonego na podstawie art. 174 § 1, jak i art. 1741 k.p.).

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy >>

Pracodawca w ust. 4 świadectwa pracy wpisuje także informacje o:

 • korzystaniu przez pracownika w okresie zatrudnienia z urlopu wychowawczego i o okresie jego trwania (pkt 3),
 • liczbie dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe (pkt 4),
 • korzystaniu przez pracownika ze zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 (pkt 5),
 • zastosowaniu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, okresie, o który nastąpiło skrócenie wypowiedzenia i czy przysługuje pracownikowi odszkodowanie (pkt 6),
 • okresie odbywania służby wojskowej lub jej form zastępczych w czasie zatrudnienia (pkt 7),
 • okresie zatrudnienia pracownika przy wykonywaniu prac wskazanych w rozporządzeniu RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, na niektórych stanowiskach, np. w górnictwie lub chemii (pkt 8).

W tej części świadectwa pracodawca informuje również o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów (pkt 9 w ust. 4). Przykładem takich uprawnień są zwolnienia opiekuńcze z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny przysługujące pracownikom na mocy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – w wymiarze do 60 dni w roku kalendarzowym. Takim uprawnieniem jest także urlop ojcowski.

Pracodawca powinien określić przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, np. okresy pobierania: świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego lub chorobowego oraz okres urlopu bezpłatnego lub przerwy w zatrudnieniu małżonka pracownika skierowanego do pracy w placówce dyplomatycznej (pkt 10 w ust. 4), oraz dni, za które pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia, przypadające w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku (pkt 11 w ust. 4).

Informacje uzupełniające

W ust. 6 świadectwa pracy pracodawca zamieszcza informacje:

 • o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez niego i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych,
 • na żądanie pracownika o:
  – wysokości i składnikach wynagrodzenia,
  – uzyskanych kwalifikacjach,
  – prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, z powodu wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – z naruszeniem przepisów prawa, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK