| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury pomostowej

Podobnie jak w przypadku prawa do „zwykłej” emerytury, prawo do emerytury pomostowej także może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu. Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 104–106 ustawy emerytalnej. Taka reguła wynika z art. 17 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych. Zawieszenie lub zmniejszenie tego świadczenia nastąpi wówczas, gdy osoba uprawniona podejmie działalność zarobkową i będzie z niej osiągać dochód w określonej wysokości.

W przypadku gdy przychód z działalności zarobkowej nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przychód przekroczy 70%, ale będzie niższy niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie ulegnie zmniejszeniu. Przy czym świadczenie to ulegnie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego progu, nie więcej jednak niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.

Od zasady, zgodnie z którą osoba uprawniona do emerytury pomostowej może prowadzić działalność zarobkową, istnieje pewien wyjątek. Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez osobę uprawnioną pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Renta rodzinna po zmarłym renciście >>

Wysokość limitów

Obecne limity „dorabiania” do świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą odpowiednio:

  • 2270,60 zł – kwota równa 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w okresie 1.03–31.05.2010 r.,
  • 4216,70 zł – kwota równa 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w okresie 1.03–31.05.2010 r.,
  • 488,67 zł – kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury od 1 marca 2010 r.

Graniczne kwoty przychodu w 2009 r. wynosiły odpowiednio: 25 999,80 zł – suma kwot przychodu odpowiadających 70% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń 48 285,20 zł – suma kwot przychodu odpowiadająca 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń.

Jeżeli łączna kwota dodatkowego zarobku emeryta pobierającego emeryturę pomostową przewyższy w danym roku kalendarzowym roczną kwotę graniczną przychodu o kwotę niższą niż kwota nienależnie pobranej emerytury, to kwoty tej nie trzeba będzie zwracać, jeśli emeryt wpłaci na Fundusz Emerytur Pomostowych sumę równą kwocie przekroczenia, pomniejszoną o pobraną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. O takiej możliwości ma obowiązek poinformować organ rentowy.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK