| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Sposób ustalania wynagrodzenia chorobowego w razie nieprzepracowania przez pracownika pełnego miesiąca jest zależny od charakteru wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

Przykład

1 kwietnia 2010 r. zatrudniono pracownika, którego pensja została określona w stawce godzinowej (17 zł na godzinę). Pracownik ten na okres od 2 do 8 kwietnia przedstawił zwolnienie lekarskie. Legitymuje się on ponad 10-letnim stażem pracy, dlatego też za czas zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (od początku roku jest to jego pierwsza niezdolność do pracy).

Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, jego wynagrodzenie należy uzupełnić. W przypadku wynagrodzenia określonego stawką godzinową uzupełnienie to polega na pomnożeniu stawki godzinowej wynagrodzenia przez liczbę godzin, jaką pracownik miałby do przepracowania w tym miesiącu, gdyby nie chorował.

Pracownik w przypadku przepracowania pełnego miesiąca otrzymałby wynagrodzenie za kwiecień 2010 r. w wysokości:

17 zł/godz. x 168 godz. = 2856 zł.

Tak ustaloną kwotę należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:

2856 zł x 13,71% = 391,56 zł,

2856 zł – 391,56 zł = 2464,44 zł.

Otrzymana kwota stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika wynagradzanego według stawki godzinowej.

Wynagrodzenie zmienne

Uzupełnienie wynagrodzenia określonego w zmiennej wysokości polega na podzieleniu kwoty uzyskanej za dni przepracowane przez liczbę tych dni i na pomnożeniu przez liczbę dni obowiązujących w danym miesiącu do przepracowania. Przed dokonaniem tego uzupełnienia kwotę uzyskaną przez pracownika za dni przepracowane należy pomniejszyć o sfinansowane przez niego składki na ubezpieczenia społeczne.

Czy zawsze można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który w czasie zwolnienia lekarskiego podjął pracę >>

Przykład

Pracownikowi zatrudnionemu od 1 marca 2010 r. określono w umowie o pracę wynagrodzenie prowizyjne. W dniu 18 marca 2010 r. pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy i przedłożył zwolnienie na okres od 18 do 31 marca 2010 r. (jest to jego pierwsza w roku niezdolność do pracy). Za marzec otrzymał on wynagrodzenie za pracę w wysokości 1200 zł.

Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, jego wynagrodzenie należy uzupełnić.

Przed przystąpieniem do uzupełniania faktycznie otrzymane przez pracownika wynagrodzenie pomniejszamy o finansowane przez niego składki na ubezpieczenia społeczne:

1200 zł x 13,71% = 164,52 zł,

1200 zł – 164,52 zł = 1035,48 zł.

W przypadku wynagrodzenia określonego stawką prowizyjną uzupełnienie polega na podzieleniu otrzymanego wynagrodzenia przez liczbę dni świadczenia pracy, a następnie pomnożeniu przez taką liczbę dni, jaką by przepracował, gdyby nie uległ wypadkowi.

W marcu 2010 r. w zakładzie pracy obowiązywały 23 dni robocze, natomiast pracownik przepracował 13 dni:

1035,48 zł : 13 dni x 23 dni = 1832 zł.

Otrzymana kwota stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika wynagradzanego według stawki godzinowej.

Powyższy sposób uzupełnienia wynagrodzenia zmiennego jest możliwy jedynie, gdy pracownik uzyskał wynagrodzenie choćby za jeden dzień. Jeśli jednak przed powstaniem niezdolności do pracy pracownik nie przepracował ani jednego dnia, to wynagrodzenie zmienne należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości wypłaconej za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tak jak pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługują świadczenia chorobowe.

Wynagrodzenie mieszane

Powyższą zasadę uzupełniania wynagrodzenia stosuje się także w sytuacji, gdy pracownik oprócz pensji określonej w stałej miesięcznej wysokości otrzymuje także zmienne składniki wynagrodzenia. Wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, do którego prawo powstało w miesiącu podjęcia pracy, stanowi suma uzupełnionego według opisanych zasad wynagrodzenia stałego oraz uzupełnionego zmiennego elementu pensji.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK