| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Podróż służbowa kierowcy po zmianach

Podróż służbowa kierowcy po zmianach

Od 3 kwietnia 2010 r. wprowadzono nową definicję podróży służbowej dla kierowców. Po zmianie przepisów przy ustalaniu, czy kierowca przebywa w podróży służbowej, nie ma znaczenia, jak określono jego miejsce pracy. Zgodnie z nową regulacją, podróżą służbową kierowcy jest bowiem każdy wyjazd poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, jego filia, przedstawicielstwo lub oddział.

Dotychczas podróż służbowa kierowcy następowała wówczas, gdy wykonywał on na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajdowała się siedziba pracodawcy, lub poza swoim stałym miejscem pracy (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Przed nowelizacją decydujące znaczenie do ustalenia, czy pracownik przebywał w podróży służbowej, miało zatem jego miejsce pracy. Dopiero wyjazd poza miejsce pracy określone w umowie o pracę pracownika powodował, że znajdował się on w podróży służbowej.

Świadczenia z tytułu podróży służbowej dla kierowcy

Nowelizacja rozstrzyga ponadto jednoznacznie, że kierowcy w podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalane na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy (art. 4 ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz zmianie niektórych innych ustaw). Zgodnie z tymi przepisami, pracodawca spoza sfery budżetowej powinien uregulować warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, w aktach prawa wewnątrzzakładowego (w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania), a gdy nie tworzy takich aktów, w umowie o pracę (art. 775 § 3 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców jednoznacznie przyznaje kierowcom prawo do świadczeń z tytułu podróży służbowej.

Akty prawa wewnątrzzakładowego nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej krajowej lub zagranicznej na poziomie niższym od obowiązującej diety na obszarze kraju dla pracowników sfery budżetowej, tj. 23 zł za dobę.

W przypadku gdy pracodawca nie ureguluje w żaden sposób kwestii należności z tytułu podróży służbowych, będą one przysługiwać pracownikom w wysokościach obowiązujących dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej (art. 775 § 5 Kodeksu pracy).

Przyczyny zmian przepisów

Zmiana do ustawy o czasie pracy kierowców wprowadzająca dla kierowców nową definicję podróży służbowej była niewątpliwie spowodowana problemami z wypłatą diet kierowcom odbywającym podróże służbowe po uchwale Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08, OSNP 2009/13-14/166). Sąd Najwyższy stwierdził w niej, że: „kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże służbowe w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 Kodeksu pracy”. Zgodnie z interpretacją Sądu Najwyższego zawartą w tej uchwale, pracownikowi, który stale wykonuje transport na obszarze np. Unii Europejskiej, jako miejsce świadczenia pracy można wskazać właśnie Unię i każdorazowo pracownik wykonując pracę na tym obszarze nie będzie tego czynił w ramach podróży służbowej, lecz w miejscu pracy określonym w umowie o pracę. Uchwała ta pozbawiała zatem prawa do należności z tytułu podróży służbowych kierowców, którzy podróżowali po terenie określonym w umowie jako miejsce pracy, mimo że często był to duży obszar, np. Unia Europejska.

Czy ograniczenie czasu pracy kierowcy w związku z pracą w porze nocnej dotyczy łącznego czasu pracy z godzinami nadliczbowymi >>

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK