| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Od 31 marca 2010 r. uproszczono zasady zatrudniania pracowników niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na tzw. otwartym rynku pracy. Od tej pory przedsiębiorca nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej może zatrudnić taką osobę pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do jej potrzeb, ale bez konieczności uzyskania w tej sprawie opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

Dotychczas w odniesieniu do osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dominowała w praktyce zasada, że ich niepełnosprawność oznacza konieczność zatrudniania ich w tzw. warunkach pracy chronionej, jakie oferują zakłady pracy chronionej (art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych).

Zakłady pracy chronionej (dalej: zpch) mają bowiem dodatkowe obowiązki wobec pracowników, szersze niż pozostali pracodawcy. Ich wypełnianie finansowane jest ze środków pochodzących z przysługujących zpch zwolnień podatkowych i w ramach innych przywilejów, których nie mają pracodawcy z otwartego rynku pracy (dotyczy to np. zapewnienia opieki medycznej pracownikom).

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych >>

Zatrudnianie osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy uznawane było za wyjątek. Przyjęcie do pracy takich osób przez pracodawców, którzy nie mieli statusu zakładu pracy chronionej, dotychczas było uzależnione od:

  • dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego,
  • uzyskania w tej sprawie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy (art. 4 ust. 5 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK