| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Od 31 marca 2010 r. uproszczono zasady zatrudniania pracowników niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na tzw. otwartym rynku pracy. Od tej pory przedsiębiorca nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej może zatrudnić taką osobę pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do jej potrzeb, ale bez konieczności uzyskania w tej sprawie opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

Po nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych nadal istnieje obowiązek dostosowania stanowiska pracy do potrzeb zatrudnianej osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Stał się on jednak takim samym obowiązkiem jak inne obowiązki pracodawcy – kontrolowanym nie w drodze specjalnego, prewencyjnego postępowania, ale w ramach zwykłej kontroli PIP, razem np. z kontrolą przestrzegania przepisów bhp w zakładzie.

WAŻNE!

Po nowelizacji przepisów pracodawca z otwartego rynku pracy, aby zatrudnić osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nadal musi przystosować stanowisko pracy do potrzeb tej osoby.

Obowiązek uzyskania pozytywnej opinii PIP w sprawie przystosowania stanowiska pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym był dla pracodawców obowiązkiem zbędnym i uciążliwym, oznaczającym de facto kontrolę w zakładzie pracy. Zniechęcało to wielu pracodawców z otwartego rynku pracy do zatrudniania osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym (z których część wymaga faktycznie minimalnego dostosowania stanowiska – np. osoby poruszające się o kulach). Mimo to na otwartym rynku pracy wskaźnik zatrudnienia takich pracowników rósł systematycznie, choć nieznacznie.

Oznacza to, że po zmianie przepisów na bardziej korzystne wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy może być jeszcze większy.

Stanowisko pracy niepełnosprawnego - rezygnacja z opinii PIP >>

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK