| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Komu trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny

Komu trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny

Niektórzy pracownicy naszego zakładu pracują w podstawowym systemie czasu pracy przez 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Poniedziałki i niedziele mają wolne. Czy powinniśmy oddać tym pracownikom dodatkowy dzień wolny za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek 5 kwietnia br.? Jak w takim przypadku postąpić z niepełnoetatowcami, którzy mają wolne niedziele, poniedziałki, wtorki i środy, a pracują w pozostałe dni?

Przykładowy harmonogram czasu pracy w kwietniu 2010 r. dla pracowników pracujących od wtorku do soboty w podstawowym systemie czasu pracy


PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym, w kwietniu 2010 r. powinien mieć co najmniej 9 dni wolnych (4 niedziele + 1 święto + 4 dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy). Jeżeli pracownik pracuje od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt, to w kwietniu br. będzie miał 9 dni wolnych od pracy i pracodawca nie ma obowiązku udzielania takiemu pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Pracownicy zatrudnieni na część etatu mają również prawo do co najmniej takiej liczby dni wolnych, jaka wynika z sumy niedziel, świąt przypadających w inne dni niż niedziela, i dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 3/5 etatu, pracujący w czwartki, piątki i soboty, nie musi otrzymać od pracodawcy dodatkowego dnia wolnego od pracy w związku ze świętem przypadającym w kwietniu w poniedziałek. Liczba dni wolnych, którą ten pracownik ma zapewnioną, przekracza bowiem minimalną liczbę dni wolnych, tj. 9 dni, którą pracownik ma mieć zapewnioną z tytułu świąt, niedziel i 5-dniowego tygodnia pracy. Mimo że w tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, powinien pamiętać, że wymiar czasu pracy tego pracownika ulega obniżeniu o jedno święto w kwietniu – poniedziałek wielkanocny i wynosi 100 godzin i 48 minut (3/5 etatu x 168 godzin). Na tyle godzin pracodawca powinien zaplanować pracownikowi pracę w kwietniu br. Dlatego dodatkowo dał pracownikowi wolne w piątek 30 kwietnia i zaplanował pracę tylko na 4 godz. i 48 minut w czwartek 29 kwietnia br. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Podstawa prawna:

  • art. 128 § 3 pkt 2, art. 129 § 1, art. 130 § 1–2, art. 147 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »