| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Rozliczenia składkowe emerytów i rencistów

Rozliczenia składkowe emerytów i rencistów

Do końca lutego emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o konkretnej wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku, przedstawiając ZUS zaświadczenie wystawione przez płatnika składek.

Ubezpieczenia chorobowe są dla emeryta/rencisty świadczącego pracę na podstawie umowy-zlecenia dobrowolne.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy emeryt lub rencista posiada kilka umów-zleceń. W takim przypadku podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu najwcześniej zawartej umowy, z tytułu kolejnych – ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne.

WAŻNE!

Niezależnie od tego, czy umowa-zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych czy też dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, należy od niej obowiązkowo odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Należy pamiętać również o tym, że jeżeli emeryt/rencista zawrze umowę-zlecenia z własnym pracodawcą, od tej umowy obowiązkowo odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jeżeli emeryt/rencista jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia (nie u własnego pracodawcy), nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, nawet jeżeli wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2010 r. – 1317 zł). Jest to wyjątek od powszechnie obowiązującej zasady, zgodnie z którą, jeżeli dana osoba wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, za wynagrodzeniem niższym niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, to w przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy-zlecenia u podmiotu innego niż jej pracodawca, podlega obowiązkowo składkom na ubezpieczenie społeczne. Należy podkreślić, że niezależnie od powyższych uregulowań w każdym przypadku zarówno od umowy o pracę, jak i od umowy-zlecenia należy obowiązkowo odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło

Najbardziej opłacalną formą zatrudnienia emeryta lub rencisty jest zawarcie z nim umowy o dzieło. Umowa o dzieło nie powoduje bowiem obowiązku ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jeżeli emeryt lub rencista zawrze umowę o dzieło z własnym pracodawcą, to przychód z umowy o dzieło jest traktowany jak przychód uzyskany z tytułu stosunku pracy. Oznacza to, że od umowy o dzieło w takiej sytuacji muszą zostać obowiązkowo odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne jak za pracownika.

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę >>

Zgłoszenie do ZUS i powiadomienie

W przypadku obowiązkowych ubezpieczeń płatnik powinien dokonać zgłoszenia emeryta lub rencisty do tych ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń, natomiast przy dobrowolnych ubezpieczeniach termin nie został określony (można to uczynić w każdym czasie).

Po zakończeniu roku kalendarzowego do końca lutego emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o konkretnej wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku, przedstawiając ZUS zaświadczenie wystawione przez płatnika składek lub oświadczenie (w sytuacji gdy sami opłacają za siebie składki). Osiągnięty przez emeryta lub rencistę przychód wpływa bowiem na prawo do jego świadczenia (zawieszenie lub zmniejszenie emerytury lub renty).

Zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości przychodu nie muszą dostarczać do ZUS osoby, których:

  • świadczenia nie podlegają zawieszeniu i zmniejszeniu (tj. osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny – 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn),
  • emeryci i renciści wykonujący działalność niepodlegającą obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK