| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Nadgodziny przy niepełnym etacie

Nadgodziny przy niepełnym etacie

Każdy pracownik uzyskuje prawo do dodatku do wynagrodzenia po przekroczeniu dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy bądź przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, bez względu na to, czy pracuje na pełny lub niepełny etat.

W przeciwieństwie do godzin nadliczbowych, których limity zostały określone w art. 151 § 3 k.p., limity godzin ponadwymiarowych nie zostały wskazane przez ustawodawcę. W umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy strony powinny ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, którego przekroczenie uprawnia pracownika – oprócz normalnego wynagrodzenia – do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 k.p.).

W Kodeksie pracy brak jest również określenia minimalnego wymiaru czasu pracy, którego przekroczenie uprawni pracownika do otrzymania ww. dodatku. A zatem to strony stosunku pracy w postanowieniach umownych rozstrzygają o tym, która godzina pracy niepełnoetatowca będzie pracą w godzinach ponadwymiarowych. Limit godzin ponadwymiarowych może być ustalony w dowolny sposób, zarówno przez wskazanie liczby godzin w skali doby, tygodnia lub miesiąca, jak i przez wskazanie wyższego wymiaru etatu niż wynikający z umowy.

WAŻNE!

Limit godzin ponadwymiarowych musi mieścić się między wymiarem zatrudnienia wynikającym z umowy a pełnym etatem.

Przykłady

Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 6 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. W umowie o pracę ustalił z pracodawcą, że przekroczenie 9 godzin pracy dziennie będzie uprawniać go – oprócz normalnego wynagrodzenia – do dodatku za pracę jak w godzinach nadliczbowych. Powyższy zapis jest nieważny, ponieważ na podstawie Kodeksu pracy 9. godzina w podstawowym systemie czasu pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych.

Obniżenie wymiaru czasu pracy >>

***

Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 3 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. W umowie o pracę ustalił z pracodawcą, że przekroczenie 5 godzin pracy dziennie będzie uprawniać go – oprócz normalnego wynagrodzenia – do dodatku za pracę jak w godzinach nadliczbowych. Jednego dnia pracownik pracował 11 godzin. Tym samym za pracę w tym dniu należy mu się wynagrodzenie w wysokości za godziny od:

  • 1–5 – wynagrodzenie zasadnicze,
  • 6–8 – wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkiem za godziny ponadwymiarowe,
  • 9–11 – wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe.

Dodatek za pracę w godzinach ponadwymiarowych

Dodatek za pracę ponadwymiarową wynosi 50% wynagrodzenia niezależnie od tego, czy doszło do przekroczenia wymiaru w skali dobowej czy tygodniowej. Nie stosuje się tu przepisów dotyczących godzin nadliczbowych, nakazujących wypłatę 100% dodatku za przekroczenie normy średniotygodniowej (art. 151 § 5 k.p.). Dodatek w tej wysokości przysługuje tylko w przypadku, gdy praca ponadwymiarowa miała miejsce w nocy albo w niedzielę lub święto. Za pracę w sobotę wyznaczoną jako dzień wolny należy oddać pracownikowi inny dzień wolny. Natomiast dodatek za pracę w sobotę należy się albo jak za pracę w godzinach nadliczbowych – jeśli pracownik przekroczył przeciętny 5-dniowy tydzień pracy, albo dodatek za pracę w godzinach ponadwymiarowych – jeśli taki dodatek został ustalony w umowie i nie nastąpiło przekroczenie norm czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2008 r. (I PK 315/07, OSNP 2009/23–24/310).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK