| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenia nauczycieli - nowe rozporządzenie

Wynagrodzenia nauczycieli - nowe rozporządzenie

Do 12 lutego 2010 r. pracodawcy samorządowi mają obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Ostatnia nowelizacja ustawy – Karta Nauczyciela (zwana dalej ustawą) z 19 listopada 2009 r. umożliwia organom prowadzącym szkoły, które są jednostkami samorządu terytorialnego, prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych w ustawie.

Przepisy obowiązujące przed zmianą Karty Nauczyciela nakładały na gminy, powiaty i województwa obowiązek sporządzenia do 10. stycznia następnego roku kalendarzowego sprawozdania o wysokości faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku kalendarzowym. Realizacja tego obowiązku była znacznie utrudniona z uwagi na to, że wynagrodzenia nauczycieli za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu (za pracę faktycznie wykonaną).

Obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają nowe terminy na sporządzenie sprawozdań z wysokości wypłaconych wynagrodzeń w terminie do 20. stycznia następnego roku za rok poprzedni. W sytuacji gdyby okazało się, że nauczyciele zatrudnieni w danej jednostce samorządowej nie osiągnęli w roku podlegającym analizie średnich wysokości wynagrodzeń, należy ustalić kwotę wyrównania. Wyrównanie to będzie stanowić różnicę między wypłaconym a należnym wynagrodzeniem. Powinno być ono podzielone między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w poprzednim roku kalendarzowym i wypłacone im w terminie do 31 stycznia następnego roku. Wypłacona kwota różnicy stanowi jednorazowy dodatek uzupełniający ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, zapewniający osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli >>

Ustawa – Karta Nauczyciela ustaliła nowy termin (12 lutego 2010 r.), do którego organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach przez niego prowadzonych.

Organ prowadzący szkołę w terminie 7 dni od sporządzenia sprawozdania przekazuje je:

  • regionalnej izbie obrachunkowej,
  • radzie gminy, powiatu lub województwa,
  • dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę,
  • związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Przepisy rozporządzenia ustalają także sposób obliczenia kwoty różnicy między wydatkami poniesionymi przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego we wszystkich prowadzonych przez daną jednostkę szkołach a średnim wynagrodzeniem. W sytuacji gdy wystąpiłaby różnica potwierdzająca niewypłacenie nauczycielom średnich wynagrodzeń, wówczas jednostka samorządu terytorialnego dzieli kwotę powstałej różnicy między wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Tak podzieloną różnicę następnie wypłaca się w postaci jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Charakterystyka mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę >>

Wysokość dodatku będzie ustalana proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, jak również do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK