| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Do 1 lutego 2010 r. płatnicy muszą złożyć ZUS IWA

Do 1 lutego 2010 r. płatnicy muszą złożyć ZUS IWA

1 lutego 2010 r. upływa termin przekazania formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2009 rok. Dla płatników składek, którzy przekazali ZUS IWA również za poprzednie dwa lata (2007 r. i 2008 r.), na podstawie tych informacji ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującą płatników od 1 kwietnia 2010 r. ZUS IWA za 2009 r. należy przekazać na zmienionym formularzu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r.

Trzeba podać „PKD 2007”

Wypełniając formularz ZUS IWA płatnicy muszą podać kod PKD w polu 01 blok IV „Rodzaj działalności według PKD”. W ZUS IWA za 2009 r. należy podać kod rodzaju przeważającej działalności według klasyfikacji PKD, z jakim płatnik był ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia 2009 r.

W okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. były stosowane równolegle dwie klasyfikacje działalności. Rodzaj przeważającej działalności płatników był kodowany zarówno według „PKD 2004”, jak i „PKD 2007”. Jednak zgodnie z opisem na nowej wersji formularza ZUS IWA, obowiązującego od 1 stycznia 2010 r., począwszy od formularza ZUS IWA składanego za 2009 r. należy podawać pięcioznakowy kod rodzaju przeważającej działalności według klasyfikacji PKD wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), tzw. PKD 2007.

Oznacza to, że wypełniając formularz ZUS IWA za 2009 r. należy w nim podawać kod PKD, który na zaświadczeniach o numerze identyfikacyjnym REGON wydawanych przez urzędy statystyczne w okresie do 31 grudnia 2009 r. był określany jako „PKD 2007”. Płatnik, który nie otrzymał z urzędu statystycznego zaświadczenia dokumentującego przeklasyfikowanie jego działalności na „PKD 2007”, powinien wystąpić o wydanie takiego zaświadczenia, jeśli od 31 grudnia 2009 r. nie zmieniał rodzaju swojej działalności.

WAŻNE!

W ZUS IWA za 2009 r. należy podać kod „PKD 2007”.

ZUS IWA za 2009 r. na nowym formularzu

Nowy wzór formularza ZUS IWA w zasadzie nie różni się od dotychczasowego formularza. Są dwie istotne zmiany – obowiązek podawania rodzaju działalności płatnika według „PKD 2007” oraz przywrócenie pola 10 „Adres poczty elektronicznej” w bloku V „Adres do korespondencji płatnika składek”.

W związku z tym, składając informację ZUS IWA za 2009 r. należy podawać, wzorem lat ubiegłych:

  • w bloku I „Dane organizacyjne”:

– w polu 01 identyfikator dokumentu, który obejmuje numer informacji (dwie cyfry) oraz rok, za który jest ona składana (identyfikator informacji ZUS IWA składanej za 2009 r. po raz pierwszy to 01 2009),

– w polu 02 kod terytorialny jednostki terenowej ZUS według siedziby płatnika składek (wykaz tych kodów znajduje się w słowniku zawartym w programie Płatnik i w poradniku opublikowanym na stronie internetowej ZUS www.zus.pl),

  • w bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” należy podać właściwy zestaw danych identyfikacyjnych płatnika – numery NIP, REGON, PESEL, nazwę skróconą, nazwisko i imię.

Oczywiście nadal najistotniejsze są bloki:

  • III „Dane o liczbie ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego” oraz
  • IV „Zestawienie danych do ustalenia kategorii ryzyka dla płatnika składki”.

W blokach tych należy bowiem wykazać dane, na podstawie których ZUS wylicza wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej płatnika.

W bloku III w polu 01 należy wpisać liczbę ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego, ustaloną według zasad opisanych.

Natomiast w bloku IV płatnik składek powinien wpisać:

  • w polu 01 – kod rodzaju przeważającej działalności według „PKD 2007”, z jakim płatnik był ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia 2009 r.
  • w polu 02 – liczbę ubezpieczonych poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, które miały miejsce w 2009 r.

Ustalając liczbę poszkodowanych w wypadkach należy uwzględniać:

  • pracowników, którzy zostali ujęci w rejestrze wypadków między 1 stycznia a 31 grudnia 2009 r. jako poszkodowani w wypadku przy pracy,
  • innych ubezpieczonych (niebędących pracownikami), którzy ulegli wypadkowi w okresie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu i została za nich sporządzona karta wypadku w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r.

Jedna i ta sama osoba, która uległa więcej niż jednemu wypadkowi przy pracy w trakcie danego roku kalendarzowego, powinna być uwzględniona w tej liczbie więcej niż jeden raz.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK