| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrolę zwolnień lekarskich wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie bezpośredniego badania lekarskiego w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego.

W 2008 r. Zakład wypłacił zasiłki chorobowe na kwotę 4,9 mld zł. W pierwszym półroczu 2009 r. kwota ta wyniosła ponad 3,2 mld zł, co stanowi wzrost o 1 mld więcej niż rok wcześniej, czyli około 43,7%. W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 250,7 tys. badań kontrolnych w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W ich efekcie w przypadku 24,3 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co oznacza, że 9,7% badanych uznano za zdolnych do pracy.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego >>

Zaświadczenia lekarskie

Należy przypomnieć, że przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawiane na odpowiednim druku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych upoważnia do wystawiania zaświadczeń lekarskich określone grupy lekarzy, do których zaliczamy: lekarza dentystę, felczera i starszego felczera. Zaświadczeń, o których mowa powyżej, nie mogą wystawiać lekarze i lekarze dentyści w okresie odbywania stażu podyplomowego. Zaświadczenie lekarskie zawiera informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, jego płatnika składek, wystawiającego zaświadczenie lekarskie i jego miejsce wykonywania zawodu. Wskazuje również okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, numer statystyczny choroby oraz zalecenia lekarskie.

W przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego w celu sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny zaświadczenie powinno zawierać informację o okresie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia członka rodziny i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym. Należy pamiętać, że zaświadczenie lekarskie jest dokumentem poufnym. Wystawiający zaświadczenia lekarskie są zobowiązani do zawiadamiania terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wydała druki zaświadczeń lekarskich, o każdym przypadku ich zagubienia lub kradzieży.

Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego >>

Kontrola zaświadczeń

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli. Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najczęstszą formą przeprowadzanej kontroli jest bezpośrednie badanie lekarskie w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego. Inną formą jest wysłanie ubezpieczonego na badanie specjalistyczne dokonywane przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub zlecenie badań pomocniczych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK