| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku

Pracownik chorujący na przełomie roku może otrzymać albo wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek chorobowy. Uzyskanie konkretnego świadczenia zależy od tego, jakie świadczenie otrzymywał do 31 grudnia.

Gdy 31 grudnia wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy

Jeżeli 31 grudnia pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, a niezdolność do pracy pracownika trwa nieprzerwanie, to od 1 stycznia powinien wypłacać nadal wynagrodzenie chorobowe. Jednak, co jest bardzo istotne, wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego okres 33 dni (14 dni) powinien być liczony od początku.

Przykład

Pracownik przedstawił zwolnienie lekarskie od 4 grudnia 2009 r. do 3 stycznia 2010 r. W ciągu 2009 r. był niezdolny do pracy tylko przez 3 dni (w marcu), za okres od 4 do 31 grudnia 2009 r. (28 dni) przysługuje mu więc prawo do wynagrodzenia chorobowego. Za okres od 1 do 3 stycznia 2010 r. powinien otrzymać również wynagrodzenie chorobowe, z tym że okres 33 dni pracodawca będzie liczył od początku (mimo że okres 33 dni w 2009 r. nie został wykorzystany). Jeżeli w 2010 r. pracownik ponownie stanie się niezdolny do pracy, to wynagrodzenie chorobowe będzie mu przysługiwało przez 30 dni (33 dni – 3 dni za 1, 2 i 3 stycznia).

Czy musi istnieć związek między śmiercią rencisty a chorobą zawodową, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego >>

Natomiast w przypadku gdy 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia pracodawca nadal powinien wypłacać mu zasiłek za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Gdy po przerwie pracownik ponownie stanie się niezdolny do pracy, to będzie mu przysługiwać wynagrodzenie chorobowe na podstawie art. 92 k.p. Okres 33 dni (14 dni) należy liczyć od początku drugiej niezdolności do pracy.

Przykład

Pracownik jest niezdolny do pracy od 30 listopada 2009 r. i przewiduje, że choroba przedłuży się do stycznia 2010 r. Od 30 listopada pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, ponieważ w 2009 r. (w kwietniu i maju) przebywał na zwolnieniach lekarskich łącznie przez 33 dni, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Jeżeli pracownik będzie nieprzerwanie przebywał na zwolnieniu lekarskim np. do 15 stycznia 2010 r., to za okres od 30 listopada do 31 grudnia 2009 r. ma prawo do zasiłku chorobowego, a więc od 1 do 15 stycznia 2010 r. nadal będzie mu przysługiwał zasiłek. W przypadku gdy pracownik stanie się niezdolny do pracy ponownie np. w kwietniu, to za tę niezdolność (przez okres 33 dni) będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego na podstawie art. 92 k.p.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK