| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej

Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej

Każdy z pracowników–rodziców opiekujących się dzieckiem w wieku do 14 lat może wnioskować o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy pracują w tej samej czy różnych firmach.

Z niektórych uprawnień (wymienionych szczegółowo w art. 1891 k.p.) przewidzianych dla obojga rodziców lub opiekunów może skorzystać tylko jedna osoba. Jednak w ustawie antykryzysowej nie ma takiej jednoznacznej regulacji. Brak jest również odwołania do odpowiednich przepisów Kodeksu pracy. Oznacza to, że ograniczenie powyższych uprawnień wyłącznie do jednego z opiekunów nie obowiązuje. Dlatego też należałoby uznać, że każde z rodziców, które opiekuje się dzieckiem (a nie zostały mu odebrane prawa rodzicielskie), może żądać od pracodawcy ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy.

WAŻNE!

Każde z rodziców lub opiekunów posiada prawo żądania ustalenia dla siebie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy oboje pracują w tym samym zakładzie pracy czy też w różnych firmach.

Konflikt interesów

Może zdarzyć się tak, że w danej firmie pracodawca z jednej strony doszedł do porozumienia z pracownikami i ma możliwość ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy dla danej grupy pracowników. Jednak z drugiej strony w tej samej firmie pracują pracownicy–rodzice wychowujący małe dzieci, którzy mogą domagać się od pracodawcy ustalenia tylko dla nich indywidualnego rozkładu czasu pracy. Mamy wtedy do czynienia z konfliktem interesów między pracodawcą, któremu zależy na zapewnieniu sprawnego działania zakładu pracy, a pracownikami–rodzicami uprawnionymi do wnioskowania o indywidualny czas pracy. Przepisy ustawy antykryzysowej nie dają odpowiedzi, którym regulacjom przyznać w takiej sytuacji pierwszeństwo.

Sankcje za niewykonanie obowiązków wobec ZUS >>

Należałoby jednak zastosować następujące rozwiązanie. Jeżeli istnieją powody pozwalające pracodawcy odrzucić wniosek pracownika o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, np. z uwagi na organizację pracy, wówczas pracodawca ustala wszystkim pracownikom indywidualny rozkład czasu pracy według własnego uznania. Natomiast gdy brak jest powodów pozwalających pracodawcy na taką odmowę, wtedy pracodawca musi uwzględnić taki wniosek.

Opisane powyżej zmiany w zasadach stosowania indywidualnego rozkładu czasu pracy nie są bezterminowe, lecz obowiązują do 31 grudnia 2011 r. Jeżeli jednak zmiany te spotkają się z akceptacją pracowników i pracodawców, jest prawdopodobne, że zostaną wprowadzone na stałe do Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK