| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

W przypadku rozwiązania z pracownicą w ciąży umowy o pracę z naruszeniem prawa po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w pełnej wysokości, pod warunkiem stwierdzenia tego naruszenia prawomocnym wyrokiem sądu.

Umowa terminowa

Gdy z pracownicą zawarto umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, pracodawca ma obowiązek umowę tę przedłużyć do dnia porodu, a pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.

Reguła ta nie dotyczy umów zawieranych na tzw. zastępstwo.

Od dnia porodu pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Z uwagi na to, że ostatnim dniem trwania stosunku pracy jest dzień porodu, za który pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, wypłaty zasiłku za ten jeden dzień powinien dokonać pracodawca. Natomiast za pozostały okres przypadający po ustaniu ubezpieczenia chorobowego zasiłek wypłaca oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Możliwe jest jednak, aby wpłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres, także za dzień porodu, w którym pracownica pozostaje jeszcze zatrudniona na podstawie stosunku pracy, dokonał oddział ZUS.

Zwolnienia od pracy >>

WAŻNE!

Wymiar urlopu macierzyńskiego w przypadku pracownicy, z którą przedłużono umowę do dnia porodu, nie ulega zmianie i przysługuje w pełnym wymiarze. Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia, a więc i ubezpieczenia wynosi nadal 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego

W sytuacji, w której z pracownicą będącą w ciąży ustało ubezpieczenie, zobowiązana jest ona dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

  • zaświadczenie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie płatnika składek (pracodawcy) wystawione na druku ZUS Z-3.

Formularze ubezpieczeniowe >>

Natomiast gdy ubezpieczenie ustało z powodu ogłoszenia upadłości bądź likwidacji zakładu pracy, pracownica zobowiązana jest dodatkowo dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadectwo pracy lub inne dokumenty potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w tym przypadku z powodu ogłoszenia jego upadłości bądź likwidacji.

Gdy rozwiązanie stosunku pracy z pracownicą będącą w ciąży nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownica powinna dodatkowo przedstawić w ZUS prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające rozwiązanie z pracownicą stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa. W sytuacji gdy umowa o pracę z pracownicą w ciąży została przedłużona do dnia porodu, powinna ona przedstawić w ZUS świadectwo pracy lub inny dokument świadczący o rodzaju umowy o pracę, jaka została z pracownicą zawarta, oraz datę jej rozwiązania, a także oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu dziecka.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK