| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia z tytułu krajowej podróży służbowej

Świadczenia z tytułu krajowej podróży służbowej

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Świadczenia z tytułu podróży służbowych pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej określa rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju; zwane dalej rozporządzeniem. Natomiast pracodawca nienależący do sfery budżetowej warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych określa w regulaminie pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu wynagradzania (art. 775 § 3 k.p.). Jeśli pracodawca nie wprowadzi regulacji wewnętrznych w tym zakresie, będą miały zastosowanie przepisy rozporządzenia.

Wprowadzając wewnętrzne regulacje, pracodawca może określić świadczenia przysługujące z tytułu podróży służbowych zarówno w sposób bardziej, jak i mniej korzystny dla pracownika w stosunku do przepisów rozporządzenia. Kodeks pracy daje bowiem w tym zakresie pierwszeństwo wewnętrznym regulacjom pracodawcy.

Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa >>

Regulując kwestie związane z należnościami z tytułu podróży służbowej, pracodawca musi jednak uwzględnić 2 ograniczenia:

  • dieta za dobę podróży służbowej nie może być niższa niż aktualna kwota diety za delegację krajową określona rozporządzeniem – czyli obecnie nie może być niższa niż 23 zł,
  • należności powinny być ustalone w sposób zapewniający pokrycie wszystkich niezbędnych kosztów poniesionych przez pracownika w związku z podróżą służbową.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK