| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Sytuacja pracowników szczególnie chronionych w czasie zwolnień grupowych

Sytuacja pracowników szczególnie chronionych w czasie zwolnień grupowych

Osoby w wieku przedemerytalnym oraz kobiety w ciąży należą do grupy pracowników, których ochrona w czasie zwolnień grupowych ulega jedynie niewielkiemu ograniczeniu. W takim przypadku pracodawca może zastosować wobec nich jedynie wypowiedzenie zmieniające.

Bez dodatków wyrównawczych

Wobec drugiej grupy pracowników chronionych pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające, ale już bez konieczności wypłaty im dodatków wyrównawczych. Możliwe jest także zastosowanie wobec nich wypowiedzenia umowy o pracę, jednak jest to uzależnione od zaistnienia warunków określonych w art. 5 ust. 3 i 4 ustawy. Chodzi tu o pracowników korzystających z urlopu lub nieobecnych w pracy z innych usprawiedliwionych przyczyn (np. z powodu choroby). Wobec tych pracowników pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające, lecz w razie obniżenia ich wynagrodzenia w wyniku ww. wypowiedzenia nie mają oni prawa do dodatków wyrównawczych.

Pracodawca może także wypowiedzieć tym pracownikom umowy o pracę. Jest to jednak dopuszczalne tylko w przypadku urlopu trwającego przynajmniej 3 miesiące oraz w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. z tytułu choroby).

Jeśli chodzi o urlop, to przyjmuje się tu wszelkie urlopy pracownicze, a więc zarówno wypoczynkowe, jak i bezpłatne czy wychowawcze, z wyjątkiem urlopu macierzyńskiego. Natomiast w przypadku innej nieobecności pracownika pracodawca może ww. pracownikom wypowiedzieć umowę o pracę tylko wtedy, gdy ta nieobecność trwa dłużej niż okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Wypowiedzenia w trakcie procedury przygotowawczej do zwolnień grupowych >>

Wypowiedzenie umowy bez ograniczeń

Natomiast do trzeciej grupy pracowników należą ci, którym pracodawca może w ramach zwolnień grupowych wypowiedzieć umowę o pracę bez żadnych ograniczeń. Dotyczy to np. pracowników będących radnymi gmin, posłami, senatorami czy będących członkami rady naukowej w jednostce badawczo-rozwojowej oraz innych, którzy nie zostali wymienieni w art. 5 ust. 5 ustawy. Wynika to z art. 5 ust. 1 ustawy, który generalnie wyłącza stosowanie przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, poza wyjątkami wskazanymi w dalszej części tego przepisu.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK