| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Dodatek za rozłąkę

Dodatek za rozłąkę

Wysokość dodatku za rozłąkę będzie uzależniona od tego, czy składnik ten jest składnikiem obowiązkowym czy fakultatywnym. Jeśli jego wysokość przekroczy kwotę diety przysługującej za czas podróży służbowej na obszarze kraju, pracodawca poniesie większe koszty podatkowe.

Wysokość dodatku

W przypadku gdy dodatek za rozłąkę jest fakultatywnym składnikiem wynagrodzenia, pracodawca może dowolnie określić jego wysokość oraz zasady, na jakich będzie wypłacany pracownikom. Jednak aby uniknąć zwiększonych kosztów związanych z opodatkowaniem tego składnika wynagrodzenia, wysokość dodatku za rozłąkę nie powinna być wyższa niż wysokość diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jak obniżyć koszty zagranicznych podróży służbowych>>

Zwolnieniu od podatku dochodowego podlega wyłącznie dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom przeniesionym czasowo (art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepisy prawa podatkowego nie przewidują zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym dodatku za rozłąkę wypłacanego pracownikom przeniesionym do pracy w innej miejscowości na stałe. W takim przypadku dodatek za rozłąkę stanowi przychód ze stosunku pracy i jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych razem z innymi przychodami.

Jeśli pracownik będzie wykonywał pracę czasowo poza miejscem stałego wykonywania obowiązków pracowniczych, a jednocześnie poza miejscowością, w której zamieszkuje, i w związku z tym zostanie mu przyznany dodatek za rozłąkę, wynikający z obowiązujących u danego pracodawcy przepisów, dodatek ten jest wolny od podatku dochodowego.

Jeśli jednak pracownik zostanie przeniesiony do innej miejscowości na stałe, zwolnienie otrzymanego w związku z tym dodatku za rozłąkę z podatku dochodowego od osób fizycznych nie będzie przysługiwało.

Ograniczeniu podlega również wysokość, do której dodatek za rozłąkę jest zwolniony z opodatkowania. Opodatkowaniu nie podlega dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym – do wysokości diety za czas podróży służbowej na obszarze kraju. Wolna od podatku będzie więc kwota stanowiąca iloczyn dni kalendarzowych w okresie przeniesienia pracownika i obowiązującej stawki diety za jedną dobę podróży służbowej. Wysokość diety za dobę podróży służbowej wynosi 23 zł.

Czy pracodawca może kwestionować wysokość kosztów podróży służbowej>>

Przykład

Pracownik został przeniesiony do pracy w innej miejscowości na okres od 1 do 28 października 2009 r. Dodatek za rozłąkę obliczamy następująco:

28 dni x 23 zł = 644 zł.

Od tak ustalonej kwoty dodatku za rozłąkę pracodawca nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK