| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Firmy, które zdecydują się na opłacenie pracownikom szczepień przeciwko grypie, koszt szczepień powinny doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak pracodawca nie musi naliczać składek od wartości szczepionki, jeżeli zawrze odpowiednie zapisy w wewnętrznych przepisach płacowych.

Jednak organy podatkowe szybko zmieniły kierunek interpretacji, wywołując zamieszanie i niepewność wśród pracodawców (płatników). To na nich bowiem ciąży obowiązek prawidłowego rozliczenia pracownika z dochodu ze stosunku pracy. Organy, ujednolicając swoje niekorzystne stanowisko dla podatników, zaczęły dopatrywać się w abonamentach przychodu ze stosunku pracy. Obecnie stoją na stanowisku, że pracownik mając możliwość skorzystania z darmowej usługi medycznej uzyskuje przychód. Już tylko objęcie pracownika opieką medyczną stanowi dla niego przychód z nieodpłatnych świadczeń i nie ma znaczenia, czy zatrudniony skorzystał ze świadczenia. Przychodem jest równowartość ceny, jaką zapłacił pracodawca za usługę objęcia pracowników opieką medyczną, czyli za abonament w części przypadającej na pracownika. W świetle takich interpretacji wartość szczepienia jest przychodem do oskładkowania i opodatkowania, bo jest częścią abonamentu.

Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny 20 sierpnia 2008 r. wydał korzystny dla podatników wyrok (III SA/Wa 625/08), w którym zakwestionował dotychczasową linię interpretacyjną w sprawach abonamentów. Uznał, że samo postawienie do dyspozycji pracownika nieodpłatnych świadczeń medycznych nie jest opodatkowane. Podatnik nie powinien więc płacić podatku (czyli również składek) od świadczenia, którego nie skonsumował. Tym samym sąd wskazał, że tak rozliczane abonamenty nie stanowią przysporzenia i nie wywołują obowiązku zapłaty podatku. Kolejny wyrok WSA w Warszawie, tym razem z 20 stycznia 2009 r. (III SA/Wa 1916/08), również to potwierdza. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednomyślne.

Jednak organy podatkowe w dalszym ciągu stoją na zajętym stanowisku, niekorzystnym dla pracodawców i pracowników. Wyroki odmienne od tego stanowiska nie wpłynęły na zmianę zdania organów podatkowych. Organy podatkowe nie widzą bowiem problemu w możliwości przypisania pracownikowi wartości danego świadczenia. Między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 29 stycznia 2009 r. (IPPB2/415-1473/08-7/MG) uznał, że „usługa objęcia opieką medyczną, finansowana pracownikom oraz członkom ich rodzin, a także członkom zarządu jest powszechna na polskim rynku i odpłatność z tego tytułu wynika z faktu objęcia opieką medyczną, a nie z faktu korzystania z konkretnych świadczeń. Tego typu umowy polegają z jednej strony na przekazaniu świadczenia pieniężnego, a z drugiej na przyrzeczeniu zapewnienia opieki medycznej w razie takiej potrzeby. W związku z tym pracownik oraz członek zarządu, gdyby nie otrzymał przedmiotowego świadczenia od spółki, mógłby indywidualnie zawrzeć taką umowę, ponosząc z tego tytułu wydatek”. Ten sam organ potwierdził swoje stanowisko co do konieczności opodatkowania ryczałtów w kolejnej interpretacji z 18 lutego 2009 r. (IPPB2/415-1528/08-4/MG).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK