| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Wartość szczepienia przeciw grypie jest dla pracowników przychodem, który podlega składkom?

Firmy, które zdecydują się na opłacenie pracownikom szczepień przeciwko grypie, koszt szczepień powinny doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak pracodawca nie musi naliczać składek od wartości szczepionki, jeżeli zawrze odpowiednie zapisy w wewnętrznych przepisach płacowych.

Szczepionka przeciw grypie a przepisy bhp

Zarówno ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jak i z podatku dochodowego zwolnione są świadczenia rzeczowe, przysługujące pracownikom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Zwolnienie nie obejmuje jednak szczepień przeciw grypie.

Obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z przepisami bhp, jest przeprowadzenie szczepień ochronnych wskazanych na danym stanowisku pracy w celu zapobiegania szerzeniu się chorób zakaźnych u pracowników narażonych na działanie czynników biologicznych (za zgodą pracowników). W takiej sytuacji koszty przeprowadzenia szczepień ponosi pracodawca. Wykaz stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach wymienia załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 28 listopada 2005 r. w sprawie wykazu stanowisk oraz szczepień.... (DzU nr 250, poz. 2113). W rozporządzeniu nie ma szczepień przeciw grypie i nie ma żadnego stanowiska pracy, na którym byłyby one obowiązkowe.

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy >>

Oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzania szczepień pracowników przeciwko grypie. Skoro nie ma obowiązku poniesienia kosztów szczepienia pracownika, ale robi to z własnej inicjatywy, to dla pracownika wartość szczepienia jest przychodem ze stosunku pracy, który podlega zarówno opodatkowaniu, jak i oskładkowaniu.

Szczepienie a podatek

Wartość dofinansowania szczepienia przeciw grypie może być zwolniona – po spełnieniu warunków podanych wcześniej – ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale zawsze podlega opodatkowaniu.

Pracodawca kupił dla wszystkich swoich pracowników 15 szczepionek o wartości po 35 zł każda. W firmie obowiązuje regulamin wynagradzania, w którym zapisano, że co roku w październiku br. pracodawca przeprowadza akcję szczepień przeciw grypie, które częściowo finansuje pracownikom. Pracownicy dopłacili do szczepionek po 10 zł i wszyscy przystąpili do szczepienia. Wartości dofinansowania szczepienia ze środków pracodawcy nie należy wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak dofinansowanie to, w kwocie po 25 zł dla każdego pracownika, trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru zaliczki na podatek dochodowy.

W przypadku pracownika, który miesięcznie zarabia 3000 zł (ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodu i złożył oświadczenie PIT-2), rozliczenie podatkowo-składkowe za miesiąc, w którym poddał się szczepieniu przeciw grypie, wygląda następująco:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK