| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wskazuje na konieczność oddawania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio 15 sierpnia 2009 r.

Przykład

Pracodawca ustalił, że 14 sierpnia 2009 r. będzie dniem wolnym od pracy w zamian za święto 15 sierpnia 2009 r. przypadające w sobotę, która dla pracowników jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W tym czasie jedna pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim, a dwóch pracowników było chorych. Z uwagi na to nie mieli oni możliwości skorzystania z dodatkowego dnia wolnego. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udzielić im dnia wolnego, gdy wrócą do pracy. Obowiązek udzielenia dnia wolnego powstałby, gdyby dzień wolny został wyznaczony na np. 28 sierpnia 2009 r., tj. w czasie gdy pracownicy byli już w pracy. Podobnie byłoby w przypadku pracownicy, która wróciłaby z urlopu macierzyńskiego przed datą wyznaczoną na dodatkowy dzień wolny.

Jednak w przypadku urlopu wypoczynkowego problem wygląda inaczej.

Przykład

Pracodawca wyznaczył dzień wolny 28 sierpnia 2009 r. za święto przypadające 15 sierpnia 2009 r. W okresie od 24 do 28 sierpnia jeden z pracowników przebywał na urlopie wypoczynkowym. W takiej sytuacji pracodawca powinien udzielić urlopu wypoczynkowego na 4 dni, a na 1 dzień – dnia wolnego. Nie można bowiem udzielać urlopu na dni wolne dla pracownika, nie udziela się również urlopu na wolne soboty i niedziele.

Konieczne jest jeszcze zwrócenie uwagi na święta branżowe, a więc nieuregulowane w ustawie o dniach wolnych od pracy. Z uwagi jednak na ich charakter, jak również ze względu na to, że najczęściej są one uregulowane w pozaustawowych źródłach prawa pracy, np. układach zbiorowych pracy, powinny one być traktowane jak święto ustawowe.

Podstawa prawna:

  • wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 2001 r. (III ZP 20/2001, OSNP 2003/6/141).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK