REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Barbara Hal

REKLAMA

Osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku.

1 września 2009 r. weszła w życie ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe.

Autopromocja

Zmianami wprowadzonymi tą ustawą powinni przede wszystkim zainteresować się płatnicy składek, rozliczający składki za osoby:

  • pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
  • osoby posiadające zadłużenie w ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne należnych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy takiej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo przebywania na urlopie wychowawczym.

Zasady przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego>>

Nowe zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym

W myśl art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązującego do końca sierpnia 2009 r. osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegała z tytułu pobierania tego zasiłku obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko wówczas, gdy nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu powodującego obowiązek ubezpieczeń społecznych. Ten stan prawny uległ radykalnej zmianie od 1 września 2009 r. Z tym dniem zaczął obowiązywać art. 9 ust. 1c wprowadzony nowelizującą ustawą.

Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z tym przepisem dla osoby, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie równocześnie:

  • wykonywała pracę chałupniczą (nakładczą),
  • wykonywała pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • prowadziła pozarolniczą działalność,
  • wykonywała odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz
  • duchownym,

– tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych będzie pobieranie przedmiotowego zasiłku. Natomiast z ww. tytułów taka osoba będzie miała prawo przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.


Przykład

Ewa N. pobiera zasiłek macierzyński, do którego prawo nabyła z tytułu stosunku pracy, jaki łączy ją ze spółką z o.o. W okresie pobierania tego zasiłku zainteresowana wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, którą zawarła ze spółką komandytową. Do 31 sierpnia 2009 r. Ewa N. będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia, a od 1 września 2009 r. – z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Ponadto ustawa z 24 kwietnia 2009 r. wprowadziła do ustawy systemowej art. 9 ust. 1d. Ustawodawca w przepisie tym określił, że pracownik, członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych oraz funkcjonariusz Służby Celnej, którzy jednocześnie będą spełniali warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, będą obowiązkowo podlegali ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obydwu tytułów. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r. osoba znajdująca się w takiej sytuacji podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko jako pracownik, członek spółdzielni lub funkcjonariusz Służby Celnej.

Przykład

Elżbieta K. pobiera zasiłek macierzyński, do którego prawo nabyła jako członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej. W trakcie pobierania przedmiotowego zasiłku zainteresowana podjęła zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na 1/3 etatu w zakładzie handlowym. Do 31 sierpnia br. Elżbieta K. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wyłącznie z tytułu stosunku pracy, jaki łączy ją z zakładem handlowym. Natomiast od 1 września 2009 r. obowiązkowo podlega tym ubezpieczeniom zarówno z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i z tytułu tego stosunku pracy.

Od 1 września 2009 r. okoliczność, że osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie miała prawo do emerytury lub renty nie będzie już wyłączała obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania tego zasiłku.

Przykład

Barbara P. pobiera zasiłek macierzyński, do którego prawo nabyła z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy w pracę w liceum ogólnokształcącym. Ponadto pobiera ona rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, którą wypłaca jej ZUS. Do 31 sierpnia br. osoba ta z uwagi na ustalone prawo do rent, z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego nie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Natomiast od 1 września 2009 r. pobieranie zasiłku macierzyńskiego będzie dla niej tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.


Z uwagi na wyżej opisane zmiany w ustawie systemowej od 1 września 2009 r. na osobach pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego nie będzie już spoczywał obowiązek informowania płatnika składek o tym, że:

  • na ich rzecz zostało ustalone prawo do emerytury lub renty,
  • podlegają ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów.

Odnośnie do osób przebywających na urlopach wychowawczych ustawa nowelizująca nie wprowadza żadnych zmian. Oznacza to, że osoby te nadal będą podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na tym urlopie, pod warunkiem że nie będą posiadały prawa do emerytury lub renty oraz nie będą posiadały innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców>>

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Nowe regulacje prawne w tym zakresie wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2010 r. Na mocy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. zostanie uchylony art. 12 ust. 3 ustawy systemowej. Przepis ten obecnie stanowi, że nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu zleceniobiorcy, którzy wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy. Natomiast od 1 stycznia 2010 r. wszyscy zleceniobiorcy będą objęci ubezpieczeniem wypadkowym. Nie będzie miało znaczenia miejsce lub siedziba prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA