| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Niepełna emerytura

Niepełna emerytura

Prawo do niepełnej emerytury przysługuje tym ubezpieczonym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, nie mogą natomiast wykazać się odpowiednio długim okresem ubezpieczenia.

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje możliwość przejścia na niepełną emeryturę ubezpieczonych, którzy nie udowodnili wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu (tj. wymaganej przez ustawę liczby okresów składkowych i nieskładkowych) mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Wcześniej na emeryturę>>

Na zasadach przewidzianych w art. 28 ustawy emerytalnej ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie udowodnili wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, przysługuje emerytura, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:

  • osiągną wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • mają okres składkowy i nieskładkowy, w razie potrzeby uzupełniony okresami pracy w gospodarstwie rolnym, wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2008 r. (II UK 364/07), który wskazuje, że przepis art. 10 ust. 1 ustawy emeryturach i rentach z FUS pozwala uzupełnić okresy składkowe i nieskładkowe, które mają decydujące znaczenie przy ocenie uprawnień emerytalnych ustalanych na podstawie przepisów tej ustawy (art. 5–7), okresami składkowymi rolniczego ubezpieczenia społecznego, prowadzenia lub pracy w gospodarstwie rolnym do rozmiaru najbliższego (kolejnego) stażu okresów składkowych i nieskładkowych w zakresie wymaganym i koniecznym do nabycia określonych uprawnień emerytalnych. Oznacza to, że jeżeli okresy składkowe lub nieskładkowe nie przekraczają 15 lat, to możliwe jest ich uzupełnienie okresami wskazanymi w art. 10 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS jedynie w celu nabycia prawa do tzw. niepełnej emerytury na podstawie art. 28 tej ustawy. Natomiast jeżeli okresy składkowe lub nieskładkowe przekraczają 15 lat, możliwe jest ich uzupełnienie okresami, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, dla nabycia pełnych uprawnień emerytalnych (np. na podstawie art. 27 lub art. 29 ustawy).

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość>>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »