| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Niepełna emerytura

Niepełna emerytura

Prawo do niepełnej emerytury przysługuje tym ubezpieczonym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, nie mogą natomiast wykazać się odpowiednio długim okresem ubezpieczenia.

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje możliwość przejścia na niepełną emeryturę ubezpieczonych, którzy nie udowodnili wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu (tj. wymaganej przez ustawę liczby okresów składkowych i nieskładkowych) mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Wcześniej na emeryturę>>

Na zasadach przewidzianych w art. 28 ustawy emerytalnej ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy nie udowodnili wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, przysługuje emerytura, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:

  • osiągną wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • mają okres składkowy i nieskładkowy, w razie potrzeby uzupełniony okresami pracy w gospodarstwie rolnym, wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2008 r. (II UK 364/07), który wskazuje, że przepis art. 10 ust. 1 ustawy emeryturach i rentach z FUS pozwala uzupełnić okresy składkowe i nieskładkowe, które mają decydujące znaczenie przy ocenie uprawnień emerytalnych ustalanych na podstawie przepisów tej ustawy (art. 5–7), okresami składkowymi rolniczego ubezpieczenia społecznego, prowadzenia lub pracy w gospodarstwie rolnym do rozmiaru najbliższego (kolejnego) stażu okresów składkowych i nieskładkowych w zakresie wymaganym i koniecznym do nabycia określonych uprawnień emerytalnych. Oznacza to, że jeżeli okresy składkowe lub nieskładkowe nie przekraczają 15 lat, to możliwe jest ich uzupełnienie okresami wskazanymi w art. 10 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS jedynie w celu nabycia prawa do tzw. niepełnej emerytury na podstawie art. 28 tej ustawy. Natomiast jeżeli okresy składkowe lub nieskładkowe przekraczają 15 lat, możliwe jest ich uzupełnienie okresami, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, dla nabycia pełnych uprawnień emerytalnych (np. na podstawie art. 27 lub art. 29 ustawy).

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość>>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK