| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie pracownika przebywającego w areszcie

Wynagrodzenie pracownika przebywającego w areszcie

Na podstawie Kodeksu pracy tymczasowo aresztowany pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia. Przepisy szczególne dotyczące określonych grup pracowników, np. nauczycieli, zawierają jednak wyjątki od tej reguły, przewidując częściowe otrzymywanie wynagrodzenia.

Obliczanie wynagrodzenia przysługującego tymczasowo aresztowanemu

Podstawę do obliczenia wynagrodzenia dla tymczasowo aresztowanego pracownika stanowi § 5 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Określa on, że przy ustalaniu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Do obliczenia tego wynagrodzenia przyjmuje się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy wypłacane pracownikowi periodycznie, z wyjątkiem świadczeń wskazanych w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Rozporządzenie stanowi również podstawę do obliczania wynagrodzenia dla pracownika tymczasowo aresztowanego, do którego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy obliczaniu wynagrodzenia za okres tymczasowego aresztowania w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym nastąpiło aresztowanie. Natomiast składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej (zmiennej) wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym nastąpiło aresztowanie (nie z 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten miesiąc, jak to ma miejsce przy obliczaniu wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego). Wynagrodzenie to stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas aresztowania. W przypadku gdy pracownik przepracował część miesiąca, zanim został aresztowany i za przepracowany czas otrzymał np. premię, należy mu ją wliczyć do podstawy. Natomiast jeżeli pracownik w miesiącu swojej nieobecności nie otrzymał żadnych zmiennych składników wynagrodzenia, wynagrodzenie za czas nieobecności obliczamy wyłącznie z wynagrodzenia zasadniczego.

Co grozi pracodawcy za odmowę wykonania wyroku sądu>>

Wynagrodzenie oblicza się:

  • dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, podczas których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie,
  • mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie nieobecności w ramach normalnego czasu pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie był obecny w pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK