| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zapisy w ZFŚS dotyczące dzieci pracowników

Zapisy w ZFŚS dotyczące dzieci pracowników

Postanowienia regulaminu funduszu świadczeń socjalnych decydują o tym, czy świadczenie na dziecko otrzyma każdy z rodziców zatrudnionych w jednym zakładzie pracy czy samo dziecko.

Poza wypoczynkiem zorganizowanym we własnym zakresie inne możliwe formy wypoczynku to:

  • obozy i kolonie (wypoczynkowe, sportowe) letnie i zimowe, zarówno stacjonarne, jak i objazdowe,
  • wczasy,
  • pobyty w sanatoriach,
  • pobyty w placówkach rehabilitacyjnych,
  • wypoczynek sobotnio-niedzielny (np. wycieczki, grzybobrania).

Działalność kulturalno-oświatowa to przede wszystkim dofinansowanie biletów na imprezy kulturalne (filmy, koncerty, spektakle) czy do muzeów. Działalność sportowo-rekreacyjna zaś to m.in. dofinansowanie imprez organizowanych przez pracodawcę, karnetów sportowych (basen, piłka nożna, fitness, karate itp.).

Treść regulaminu

Sposób formułowania zapisów regulaminu funduszu przyznających dofinansowania na dzieci może być różny. W praktyce pracodawcy rozwiązują przyznawanie świadczeń w sposób dwojaki: prawo do ubiegania się o świadczenia przyznają samym dzieciom lub też ich rodzicom – na dzieci. Ponadto regulamin powinien wskazywać, jakie formy pomocy będą kierowane do dzieci i na jakich warunkach. Muszą też określać tryb przyznawania świadczeń (np. na wniosek osoby uprawnionej, z własnej inicjatywy pracodawcy czy związków zawodowych).

Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs>>

Ustalając zapisy regulaminu, nie można zapomnieć o sprecyzowaniu wysokości dofinansowań oraz określeniu częstotliwości wypłat. Ponieważ przepisy powszechnie obowiązujące w ogóle nie regulują tych kwestii, pracodawca może ustalić to w sposób dowolny. W przypadku dopłat do wypoczynku ich wysokość i częstotliwość może być różna dla różnych form wypoczynku. W praktyce najczęściej dofinansowanie letniego i zimowego wypoczynku dzieci wypłacane jest raz lub dwa razy do roku, krótkotrwałego zaś, np. sobotnio-niedzielnego, w miarę potrzeb. Jeżeli środki funduszu zgromadzone przez pracodawcę na to pozwalają, wypoczynek letni i zimowy może być finansowany częściej.

Należy pamiętać, że wszelkich czynności związanych z przyznaniem dzieciom niepełnoletnim określonych świadczeń będą dokonywać ich rodzice jako przedstawiciele ustawowi (chyba że dziecko ma wyznaczonego przez sąd innego opiekuna). Natomiast osoby dorosłe będą załatwiać te formalności samodzielnie, chyba że co innego wynika z regulaminu funduszu.

Oczywiście, tak jak w przypadku innych świadczeń z funduszu, przyznanie dopłat dzieciom także jest uzależnione od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK