WAŻNE!
Prawidłowość takiego postępowania powinna być weryfikowana, chociażby ze względu na to, że przesłanką udzielenia pomocy nie mogą być wydarzenia niezwiązane z pogorszeniem sytuacji pracowników.
reklama
reklama
Nie mogą to być okazje takie jak np. Dzień Dziecka. Natomiast Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc są okresami, które zwyczajowo wiążą się ze zwiększeniem wydatków rodzin. A zatem powodem przyznawania np. bonów będą nie tyle święta, co właśnie wydatki z nimi związane.
Czy emeryci mogą otrzymywać z zfśs mniej świadczeń niż pracownicy>>
Pomoc rzeczowa może polegać na zakupie określonych towarów i nieodpłatnym przekazaniu ich osobie uprawnionej. Taką pomoc mogą stanowić tzw. wyprawki szkolne, odzież, żywność itp. lub wspomniane już wyżej bony uprawniające do dokonania stosownych zakupów. Zarówno przyznawanie bonów, jak i paczek mieści się w definicji pomocy rzeczowej.
Przykład
Stosowny zapis regulaminu może brzmieć następująco:
„§ 18. Ze środków funduszu mogą być finansowane następujące świadczenia i usługi:
(...)
d) pomoc rzeczowa, w tym w szczególności: żywność, artykuły przemysłowe, sprzęt AGD, »wyprawki« szkolne, odzież lub bony (talony) uprawniające do zakupu żywności i innych artykułów; pomoc ta może być przyznawana na wniosek uprawnionego lub z inicjatywy pracodawcy lub organizacji związków zawodowych”.
Świadczeniem finansowanym z funduszu są m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku.
Z funduszu można dofinansować zarówno wypoczynek krajowy, jak i zagraniczny zorganizowany przez:
- pracodawcę (choć obecnie zdarza się to wyłącznie u pracodawców mających własną bazę socjalną; nie ma jednak żadnych przeszkód, aby organizatorem był pracodawca niemający takiej bazy, lecz np. wynajmujący pewne obiekty),
- pracownika czy też jego dziecko, we własnym zakresie tzw. wczasy pod gruszą,
- inne podmioty (np. biura podróży, inni pracodawcy).