| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Składniki wynagrodzenia zaliczane do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby

Składniki wynagrodzenia zaliczane do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby

Do podstawy wynagrodzenia za czas choroby należy wliczyć wszystkie te składniki, które zostały pomniejszone o składkę na ubezpieczenia chorobowe, a pracownik nie otrzymał ich za czas choroby.

Przykład

Pracownikowi przysługuje premia kwartalna. Pracownik zachorował w lipcu 2009 r. Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres od lipca 2008 r. do czerwca 2009 r. oraz 1/12 sumy premii wypłaconych za III i IV kwartał 2008 r. oraz I i II kwartał 2009 r.

Od 25 lutego do 10 marca 2009 r. pracownik chorował. W związku z tym premię za I kwartał należy uwzględnić w podstawie wymiaru po uzupełnieniu. Za ten kwartał pracownik otrzymał premię w kwocie 1021 zł, proporcjonalnie pomniejszoną za okres choroby.

Z powodu niezdolności do pracy w lutym pracownik przepracował 17 dni, a był zobowiązany przepracować 20 dni, natomiast w marcu przepracował 15 dni, a był zobowiązany przepracować 22 dni. W styczniu natomiast przepracował wszystkie dni robocze, tj. 21.

Premię za I kwartał należy przyjąć do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po uzupełnieniu. W tym celu:

  • od kwoty premii odejmujemy składki na ubezpieczenia społeczne:

1021 zł x 13,71% = 139,98 zł,

1021 zł – 139,98 zł = 881,02 zł,

  • otrzymaną kwotę dzielimy przez liczbę przepracowanych dni roboczych w kwartale, a następnie mnożymy przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w tym kwartale:

881,02 zł : 53 dni = 16,62 zł,

16,62 zł x 63 dni = 1047,06 zł.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Ich wysokość stanowi 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jak obliczyć wynagrodzenie po podwyżce w połowie miesiąca>>

Ponadto, jeżeli w danym roku pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, a wysokość tego składnika została zmniejszona proporcjonalnie za okres tej nieobecności, składnik roczny powinien zostać uzupełniony do pełnej kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały rok.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK