REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczególna ochrona kobiet a przepisy BHP

Katarzyna Tomaszewska

REKLAMA

Zatrudniając kobiety w zakładzie pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to głównie organizacji pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz niezatrudniania przy określonych rodzajach prac.

Warunki pracy, jakie pracodawca powinien zapewnić kobietom i mężczyznom w swoim zakładzie pracy, są w zasadzie podobne. Niemniej jednak są takie obszary, w których warunki te muszą być rozróżnione ze względu na płeć.

Autopromocja

Odmienne obowiązki odnoszą się do:

  • niektórych pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych,
  • szczególnej ochrony zdrowia, czyli określenia prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet,
  • przenoszenia kobiet w niektórych okresach do innych prac.

Pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednią liczbę pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych. Obowiązek taki spoczywa na pracodawcy w stosunku do wszystkich pracowników, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Wymagania dla pomieszczeń pracy>>

Jednak część pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych, takich jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • szatnie,
  • umywalnie,
  • pomieszczenia z natryskami,
  • ustępy, należy urządzić oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.

WAŻNE!

Pracodawca, który zatrudnia do 10 pracowników na jednej zmianie, nie musi urządzać osobnych pomieszczeń higienicznosanitarnych dla kobiet i mężczyzn. Niemniej w takim przypadku powinien zapewnić możliwość osobnego korzystania przez kobiety i mężczyzn z tych pomieszczeń, np. wstawiając zamki w drzwiach.


Dla niektórych pomieszczeń higienicznosanitarnych dla kobiet pracodawca musi spełnić określone warunki organizacyjne. Polegają one na spełnieniu następujących wymogów:

  • na każde 20 kobiet jednocześnie zatrudnionych przy pracach biurowych lub zbliżonych do tych prac należy urządzić 1 umywalkę, ale nie mniej niż 1 umywalkę przy mniejszej liczbie zatrudnionych kobiet,
  • na każde 20 kobiet zatrudnionych na 1 zmianie powinna przypadać co najmniej 1 miska ustępowa, ale nie mniej niż 1 taka miska przy mniejszej liczbie zatrudnionych kobiet,
  • w razie zatrudnienia na 1 zmianie więcej niż 20 kobiet w jednym budynku należy urządzić w nim pomieszczenie z miejscami do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Musi tu przypadać co najmniej 1 miejsce na każde 300 kobiet zatrudnionych na 1 zmianie, ale nie mniej niż 1 miejsce. Powierzchnia tego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2.

Zatrudnianie przy szczególnych rodzajach prac

Powszechnie wiadomo, że kobiet nie można zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Większość ograniczeń w tym zakresie dotyczy kobiet w ciąży lub kobiet karmiących. Jeśli dana praca jest dla kobiety wzbroniona, to nie można jej przy niej zatrudnić, nawet jeżeli sama wyrazi na to zgodę.

Jak prawidłowo zlecać pracę nocną>>

Prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet określone są w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Dzielą się one na prace dotyczące wszystkich kobiet, kobiet w ciąży i karmiących, wyłącznie kobiet w ciąży, wyłącznie kobiet karmiących.

WAŻNE!

Zakaz zatrudniania kobiet przy pracach im wzbronionych obejmuje wszystkie kobiety–pracownice. A więc nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Nie ma konkretnego katalogu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Zostały jednak określone pewne czynniki szkodliwe dla zdrowia i parametry środowiska pracy, których istnienie lub przekroczenie w środowisku pracy będzie czyniło pracę wzbronioną.

WAŻNE!

Pracodawca, na podstawie załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, powinien ustalić własny wykaz prac, które występują w jego firmie i są wzbronione kobietom.


Aby stworzyć taki wykaz, pracodawca musi ustalić, które spośród prac wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do wyżej wymienionego rozporządzenia są w danym zakładzie wykonywane. Często zdarza się, że pracodawca podejmuje taką decyzję samodzielnie, ale nierzadko trzeba też wykonać badania środowiska pracy. Niekiedy niezbędne będzie także obliczenie wydatku energetycznego.

Pracodawca powinien zamieścić wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w regulaminie pracy. Gdy w zakładzie nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, wykaz powinien stanowić odrębny dokument. Może on być sporządzony w formie zarządzenia wewnętrznego.

Zakładowy wykaz prac wzbronionych kobietom nie może być tylko kopią załącznika do wyżej wymienionego rozporządzenia. Musi zawierać prace, które faktycznie występują w danym zakładzie pracy i są rzeczywiście wykonywane.

Ograniczenia związane z pracą kobiet w ciąży>>

Może zdarzyć się tak, że w danym zakładzie pracy kobiety wykonują prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla ich zdrowia, a rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet nie zawiera w swojej treści takich prac. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek sam dopisać daną pracę do zakładowego wykazu prac wzbronionych kobietom.

Dodatkowo należy pamiętać, że naruszenie przepisów dotyczących pomieszczeń higienicznosanitarnych i zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca może być ukarany grzywną w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA