| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kwalifikacje pracowników pomocy społecznej

Kwalifikacje pracowników pomocy społecznej

Aby wykonywać zawód pracownika socjalnego, należy spełnić wymagania dotyczące wykształcenia określone przez ustawodawcę, np. ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna.

Refundacja nauki i szkoleń

Pracownikom socjalnym przysługuje prawo do zwrotu kosztów szkolenia dotyczącego specjalizacji zawodowej w zawodzie pracownika socjalnego zarówno I, jak i II stopnia. Refundacja kosztów nie może być mniejsza niż 50% kosztów szkolenia, co oznacza, że pracownik może być nawet całkowicie zwolniony z tej opłaty, którą całkowicie może pokryć pracodawca.

W tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Pracodawca, który skierował pracownika na jedną z form podnoszenia kwalifikacji (szkolną lub pozaszkolną) ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego i zwolnienia z części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ponadto pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności na przykład zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania czy też udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Refundacja kosztów szkolenia pracownika>>

Jeżeli pracownik uzupełnia kwalifikacje zawodowe w formie specjalizacji zawodowej za zgodą pracodawcy, nie oznacza to automatycznie, że posiada skierowanie na tę formę szkolenia w rozumieniu przepisów cytowanego rozporządzenia. Pracownik, który podnosi kwalifikacje bez skierowania pracodawcy, może korzystać z bezpłatnego urlopu i zwolnienia z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (§ 11 cytowanego rozporządzenia).

Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca przyznał takiemu pracownikowi pewne uprawnienia z tytułu podnoszenia kwalifikacji, określając ich zakres w umowie zawartej z pracownikiem.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK