| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne zobowiązana jest do złożenia wniosku na druku ZUS Np-7 w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym według miejsca swojego zamieszkania.

Osoby, które wykorzystały w pełni prawo do pobierania zasiłku chorobowego, mogą skorzystać pod pewnymi warunkami z przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego (ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Prawo do zasiłku chorobowego

Warto przypomnieć, że zasiłek chorobowy przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy przez okres 182 dni, natomiast w przypadku zachorowania na gruźlicę lub w okresie ciąży okres ten wynosi 270 dni. Niemożność wykonywania pracy określana jest decyzją wydaną przez uprawniony organ na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia od alkoholu oraz stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych. Niemożność wykonywania pracy dotyczy również osób, które zdecydowały się na poddanie badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę >>

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy. W praktyce świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na okres np. 1, 3 albo 6 miesięcy. Ilekroć przy ustalaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.

Mówiąc o świadczeniu rehabilitacyjnym, należy rozróżnić świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje z ubezpieczenia chorobowego oraz świadczenie rehabilitacyjne przysługujące z ubezpieczenia wypadkowego.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »