| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru maksymalnie przez 270 dni.

Podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, oprócz zaświadczenia lekarskiego, jest m.in. kod „B” umieszczony przez lekarza na formularzu ZUS ZLA (oznaczający właśnie niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży) lub odrębne zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży. Na pisemny wniosek pracownika lekarz może nie umieścić kodu „B” na zaświadczeniu. W takim przypadku pracownica otrzyma zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Płatnik zasiłku ma obowiązek dokonania wyrównania wysokości zasiłku do 100%, jeżeli ubezpieczona urodzi dziecko i wystąpi o zasiłek macierzyński.

WAŻNE!

Wyrównanie świadczeń do wysokości 100% następuje za okres 6 miesięcy wstecz liczonych od dnia porodu z urzędu bez konieczności składania przez ubezpieczoną wniosku.

Gdy ubezpieczona chce wyrównania zasiłku za okresy wcześniejsze, musi sama wystąpić o wyrównanie. Do wniosku należy w takim przypadku dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że kobieta w tym okresie była w ciąży.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Uprawnienia rodzicielskie pracowników>>

Pracownica może wykorzystać okres urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze w całości od dnia porodu albo podzielić go na część przypadającą przed porodem i po porodzie. Przepisy Kodeksu pracy określają, że co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed porodem. Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia przysługuje przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie. Podobnie jest w sytuacji, jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w czasie korzystania przez pracownicę z urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje wtedy przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie, czyli w wymiarze skróconym o 2 tygodnie. Warunkiem jest, aby pełny wymiar urlopu macierzyńskiego bez skracania go o 2 tygodnie przypadał w czasie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru tego świadczenia i wypłaca się go za każdy dzień urlopu macierzyńskiego, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK