| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Przywileje ubezpieczeniowe w związku z macierzyństwem

Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru maksymalnie przez 270 dni.

Zasiłek chorobowy

Ubezpieczona podlegająca ubezpieczeniu z innych tytułów, np. stosunek pracy lub praca nakładcza, nabywa prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby. Natomiast pracownica prawo do zasiłku chorobowego nabywa od 34. dnia niezdolności do pracy. Podczas gdy zasiłek chorobowy przysługuje co do zasady przez okres nie dłuższy niż 182 dni, to zasiłek chorobowy ubezpieczonej będącej w ciąży przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 270 dni.

WAŻNE!

Pracownica w ciąży prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nabywa, jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 30 dni. Ciężarna ubezpieczona z innego tytułu prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie co najmniej 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasada ta nie znajduje zastosowania, a ubezpieczona nabywa prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, jeżeli:

  • niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczona jest absolwentką szkoły lub szkoły wyższej i została objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpiła do niego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • ubezpieczona podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i ma wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego

Świadczenie rehabilitacyjne

Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego w wymiarze 270 dni ubezpieczonej będącej w ciąży może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne aż do dnia porodu. W takim przypadku wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego bezpośrednio przed przyznaniem tego świadczenia.

Kontrolne badania lekarskie>>

Niezbędne zaświadczenie

Dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskie wystawiane na druku ZUS ZLA. Powinno ono być wystawione na okres od dnia, w którym lekarz przeprowadził badanie, lub od dnia przypadającego bezpośrednio po tym dniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK