| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności.

Przykład

Krystyna K. zawiesiła działalność na okres 2 miesięcy. W dniu 5 marca 2009 r. poinformowała organ ewidencyjny o jej wznowieniu od 15 marca 2009 r. Oznacza to, że składek na ubezpieczenia społeczne nie opłaca za ten miesiąc, a należności w tym zakresie będą należne dopiero za kwiecień 2009 r.

Zawieszenie i wznowienie działalności po 7 marca 2009 r.

Od 7 marca 2009 r. zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia:

  • od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności,
  • do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Zmiana ta to skutek nowelizacji art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzona art. 22 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ze względu na brak przepisów przejściowych należy uznać, że ten przepis w nowym brzmieniu ma zastosowanie do informacji o zawieszeniu lub wznowieniu prowadzenia działalności gospodarczej (od 31 marca 2009 r. wniosku o wpis informacji o zawieszeniu lub wznowieniu prowadzenia działalności) zgłoszonych w organie ewidencyjnym od 7 marca 2009 r.

Czy zleceniobiorcę, który podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego>>

Oznacza to, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym oraz opłaca składki na te ubezpieczenia:

  • do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności,
  • od dnia wznowienia wykonywania działalności.

Przykłady

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, niezatrudniająca żadnego pracownika 16 marca 2009 r. zawiadomiła organ ewidencyjny, że zawiesza wykonywanie działalności z dniem 18 marca 2009 r. Od tego dnia nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania działalności. Zobowiązana jest zatem złożyć w organie ZUS formularz ZUS ZWPA i wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych jako płatnik składek. Ponadto musi złożyć druk ZUS ZWUA i wyrejestrować siebie z ubezpieczeń. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za marzec 2009 r. będzie w tym przypadku proporcjonalnie zmniejszona. Przyjmując, że minimalna podstawa dla osoby prowadzącej działalność wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia, tj. 1915,80 zł, wówczas:

  • kwotę tę należy podzielić przez 31 dni (liczba dni marca): 1915,80 zł : 31 dni = 61,80 zł,
  • wynik pomnożyć przez 17, czyli liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w marcu:

61,80 zł x 17 dni = 1050,60 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK