| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Na urlop bezpłatny, do pracy u innego pracodawcy, może pracownika skierować również pracodawca za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego pracownika zostają zawieszone obowiązki i przywileje wynikające z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

W trakcie urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym, dlatego nie ma prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast po powrocie z urlopu pracownikowi przysługują świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli spełnia warunki do ich przyznania.

Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy na okres od 1 do 31 lipca 2009 r. Udzieliliśmy pracownikowi urlopu zgodnie z jego wnioskiem. 9 lipca 2009 r. pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres od 8 do 17 lipca 2009 r. Czy za ten okres pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego? W 2009 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni zwolnienia lekarskiego.

Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego w czasie korzystania z urlopu bezpłatnego za okres od 8 do 17 lipca 2009 r.

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego>>

Urlop bezpłatny udzielony pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy jest przerwą w wykonywaniu pracy i przerwą w ubezpieczeniu pracowniczym. Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego ma bezpośredni wpływ na prawo pracownika do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym do zasiłku chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy pracownika przypada w okresie urlopu bezpłatnego, to pracownikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy.

WAŻNE!

Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym i w tym okresie pracodawca nie nalicza za pracownika składki na to ubezpieczenie.

Jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby, opieki lub macierzyństwa powstanie w okresie urlopu bezpłatnego i trwa nadal po zakończeniu tego urlopu, pracownik ma prawo do zasiłków oraz wynagrodzenia chorobowego, ale wyłącznie za okres przypadający po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

PRZYKŁAD

Na wniosek pracownika pracodawca udzielił mu urlopu bezpłatnego w okresie od 18 do 30 czerwca 2009 r. W trakcie tego urlopu pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie od 26 czerwca do 10 lipca 2009 r. Pracownik w 2009 r. wykorzystał już 33 dni zwolnienia lekarskiego, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Pracownik od 26 do 30 czerwca nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres urlopu bezpłatnego. Pracownikowi przysługuje natomiast zasiłek chorobowy od 1 do 10 lipca 2009 r. Okres tej niezdolności do pracy przypada po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK