| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Na urlop bezpłatny, do pracy u innego pracodawcy, może pracownika skierować również pracodawca za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego pracownika zostają zawieszone obowiązki i przywileje wynikające z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Pracownica zachorowała 20 maja br. Do końca maja była na urlopie bezpłatnym. Choruje cały czas, dlatego od 1 czerwca 2009 r. wypłacaliśmy jej wynagrodzenie chorobowe, natomiast od 4 lipca 2009 r. wypłacamy zasiłek chorobowy. Czy okres zwolnienia trwający od 20 do 31 maja br. powinniśmy wliczyć do okresu zasiłkowego pracownicy?

Okresu od 20 do 31 maja 2009 r. nie powinni Państwo wliczać do okresu zasiłkowego, ponieważ za ten okres pracownica nie miała prawa do wynagrodzenia chorobowego. Do okresu zasiłkowego należy wliczać tylko okresy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą albo przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany przez okres 270 dni.

Do jednego okresu zasiłkowego płatnik świadczenia wlicza okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Jeżeli w okresach niezdolności do pracy są przerwy, do jednego okresu zasiłkowego płatnik wlicza okresy niezdolności do pracy, które zostały spowodowane tą samą chorobą, a przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.

Jak ustalać podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego>>

Do okresu zasiłkowego płatnik świadczenia wlicza okresy niezdolności do pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

WAŻNE!

Okresów choroby przypadających w czasie korzystania z urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

Za okres urlopu bezpłatnego pracownikom nie przysługują świadczenia chorobowe. Dlatego powinni Państwo liczyć pracownicy okres zasiłkowy od 1 czerwca, czyli od dnia, kiedy podjęli Państwo wypłatę wynagrodzenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Pracownik z powodu tej samej choroby otrzymał zwolnienia lekarskie na okresy od 11 maja do 10 czerwca 2009 r. oraz od 20 czerwca do 3 lipca 2009 r. Pracownik w okresie od 15 do 26 czerwca 2009 r. był na urlopie bezpłatnym. Za okres od 20 do 26 czerwca 2009 r. pracownikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy.

Pracodawca wypłacił pracownikowi:

  • od 11 maja do 10 czerwca wynagrodzenie chorobowe,
  • od 27 do 28 czerwca wynagrodzenie chorobowe oraz
  • od 29 czerwca do 3 lipca zasiłek chorobowy.

Do jednego okresu zasiłkowego pracodawca zaliczył okresy, za które wypłacił świadczenia, czyli 31 dni + 2 dni + 5 dni, łącznie 38 dni. Do okresu zasiłkowego pracodawca nie wliczył 7 dni zwolnienia, za które nie wypłacił świadczenia, a które przypadały w okresie urlopu bezpłatnego.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK