| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Na urlop bezpłatny, do pracy u innego pracodawcy, może pracownika skierować również pracodawca za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego pracownika zostają zawieszone obowiązki i przywileje wynikające z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Zatrudniliśmy pracownika od 1 czerwca 2009 r. Wcześniej był on zatrudniony w innym zakładzie pracy od 1 stycznia do końca maja br., ale w okresie od 20 kwietnia do 31 maja 2009 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Będąc już naszym pracownikiem zachorował 23 czerwca 2009 r. Czy powinniśmy mu wypłacić zasiłek chorobowy od pierwszego dnia choroby, czy po 30 dniach podlegania ubezpieczeniu u nas?

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia u Państwa, czyli od 23 czerwca 2009 r.

Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownik uzyskuje po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. To samo dotyczy prawa do wynagrodzenia chorobowego. Do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni. Jeżeli przerwa była dłuższa niż 30 dni, płatnik świadczenia dolicza poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, gdy przyczyną przerwy był urlop bezpłatny, wychowawczy lub odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Urlop bezpłatny>>

Okres urlopu bezpłatnego nie jest okresem ubezpieczenia chorobowego, dlatego urlopu nie należy wliczać do okresu wyczekiwania. Jednak w sposób szczególny traktuje się przerwę w ubezpieczeniu chorobowym spowodowaną urlopem bezpłatnym. Jeżeli między okresami ubezpieczenia chorobowego wystąpi przerwa spowodowana tym urlopem, to okresy ubezpieczenia chorobowego występujące przed urlopem bezpłatnym i po urlopie zalicza się do okresu wyczekiwania, nawet jeżeli przerwa spowodowana tym urlopem była dłuższa niż 30 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony od 2 listopada 2008 r. do 31 maja 2009 r. W okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2009 r. był na urlopie bezpłatnym. U kolejnego pracodawcy podjął pracę 1 czerwca 2009 r. W okresie od 19 do 30 czerwca 2009 r. chorował i za ten okres pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ przerwa w ubezpieczeniu chorobowym trwająca dwa miesiące była spowodowana urlopem bezpłatnym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK