| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Na urlop bezpłatny, do pracy u innego pracodawcy, może pracownika skierować również pracodawca za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego pracownika zostają zawieszone obowiązki i przywileje wynikające z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Udzieliliśmy pracownikowi, za jego zgodą wyrażoną na piśmie, urlopu bezpłatnego na czerwiec i lipiec 2009 r. Pracownik został skierowany do wykonywania pracy u innego pracodawcy. Okres skierowania wliczamy do okresu pracy, od którego zależą jego uprawnienia pracownicze. Pracownik zachorował w trakcie skierowania. Kto powinien wypłacić mu świadczenie za czas choroby?

Zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi wyłącznie od pracodawcy, u którego podjął pracę na podstawie skierowania.

W przypadku zatrudnionego u Państwa pracownika, jeżeli choruje w czerwcu lub lipcu 2009 r., tj. w okresie udzielonego mu przez Państwa urlopu bezpłatnego, świadczenia wypłaci mu pracodawca, u którego w tym okresie faktycznie będzie świadczył pracę.

Premia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego>>

Pracownik w okresie urlopu bezpłatnego udzielonego mu przez pracodawcę w celu podjęcia pracy u drugiego pracodawcy, nie ma prawa do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego u tego pracodawcy, który udzielił mu urlopu. Wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy przysługuje mu wyłącznie u pracodawcy, u którego podjął pracę na podstawie skierowania. Jeżeli pracownik będzie chorował dłużej, tzn. po zakończeniu urlopu bezpłatnego, prawo do wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego będzie miał u pierwszego pracodawcy, u którego zakończył się urlop bezpłatny.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy nie przysługuje pracownikowi po zakończeniu pracy na podstawie skierowania od tego pracodawcy, u którego wykonywał pracę w okresie skierowania.

PRZYKŁAD

Pracownik był na urlopie bezpłatnym od 1 kwietnia do 30 czerwca 2009 r. W tym okresie pracował w innej firmie. Pracownik choruje od 15 czerwca do 20 lipca br. Pracownikowi przysługuje:

  • za okres od 15 do 30 czerwca br. wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia u drugiego pracodawcy, u którego podjął pracę w okresie urlopu bezpłatnego. U pierwszego pracodawcy pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ choroba przypada w czasie urlopu bezpłatnego;
  • za okres od 1 do 20 lipca br. wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy, u którego zakończył się urlop bezpłatny. Za ten okres nie przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia u drugiego pracodawcy.

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego na czerwiec 2009 r. Rozwiązaliśmy umowę o pracę z tym pracownikiem 30 czerwca 2009 r. Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres od 22 czerwca do 20 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy i czy powinniśmy przekazać to zwolnienie ZUS?

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od 1 lipca 2009 r. Zwolnienie lekarskie pracownika powinni Państwo przekazać do ZUS wraz z wypełnionym zaświadczeniem ZUS Z-3.

Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego>>

Jeżeli z końcem urlopu bezpłatnego ustaje także zatrudnienie, a pracownik zachorował w okresie tego urlopu, nie przysługuje mu prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz do zasiłku chorobowego w czasie trwania urlopu. Natomiast po zakończeniu urlopu bezpłatnego i równocześnie po ustaniu zatrudnienia pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Zasiłek wypłaci ZUS. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi na ogólnych zasadach. Oznacza to, że ZUS wypłaci zasiłek, jeżeli nie zachodzą okoliczności wykluczające prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia przysługuje, jeżeli osoba niezdolna do pracy:

  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • nie kontynuuje lub nie podjęła działalności zarobkowej,
  • ma wymagany okres wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku w czasie zatrudnienia,
  • nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Na potwierdzenie wymienionych okoliczności pracownik ma obowiązek złożyć w ZUS oświadczenie np. na formularzu ZUS Z-10 „Oświadczenie w związku z roszczeniem o zasiłek chorobowy/świadczenie rehabilitacyjne”. ZUS po otrzymaniu od Państwa zwolnienia lekarskiego oraz wypełnionego zaświadczenia ZUS Z-3 ustali uprawnienia do zasiłku dla Państwa byłego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracodawca udzielił pracownikowi na jego wniosek urlopu bezpłatnego na okres od 1 do 30 czerwca 2009 r. 30 czerwca została rozwiązana umowa o pracę. Pracownik chorował od 20 czerwca do 15 lipca 2009 r. Za okres niezdolności do pracy od 20 do 30 czerwca 2009 r. pracownik nie ma prawa do świadczeń chorobowych. Prawo do zasiłku chorobowego ma od 1 do 15 lipca 2009 r., czyli po zakończeniu urlopu bezpłatnego, który zbiegł się z dniem rozwiązania umowy o pracę. W przypadku pracownika nie zachodzą okoliczności wykluczające prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek chorobowy wypłaci pracownikowi ZUS.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK